Przejdź do głównej zawartości

TALIA NIEZWYKŁYCH POSTACI II RP - JERZY CHOCIŁOWSKI

 JERZY CHOCIŁOWSKI | TALIA NIEZWYKŁYCH POSTACI II RP | INSTYTUT WYDAWNICZY ERICA

Talia niezwykłych postaci II RP trafiła do mnie niespodziewanie. Podchodziłam najpierw do niej dość sceptycznie, nie wiedząc, czego mogę się po niej spodziewać. Książka ta jest bardzo ładnie wydana, z fotografiami w odcieniach szarości. Graficznie wszystko do siebie pasuje, tematycznie również. Dostajemy pięć kategorii. Iście wziętych z talii kart: piki, kiery, kara, trefle oraz jokery. Sławne postaci z okresu II Rzeczpospolitej zostały podzielone na właśnie te pięć kategorii i każde z nich są bardzie interesująco opisane.
W sumie w Talii... przeczytać można o 54 znakomitościach. Mamy aktorów, polityków, pisarzy, sportowców a także dwie postaci specjalne – nazwanych jokerami. Szczerze, nie przypuszczałam, że od samego początku lektura mnie tak bardzo wciągnie i będę chłonąć informacje w niej zawarte. Każdej osobie przeznaczonych zostało zaledwie kilka stron, które zostały naprawdę przemyślane. Informacje są ciekawe, jedne rzeczowe, stricte poświęcone działalności z początku XX wieku, inne już bardziej dotyczą sfery prywatnej, małżeńskiej czy religijnej.

Dzięki książce Jerzego Chociłowskiego poznałam kilka interesujących osób, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Nie licząc samych polityków, z których każde nazwisko było mi znane, o tyle aktorzy czy sportowcy byli mi raczej obcy. Styl autora jest lekki i dopracowany. Potrafi zainteresować czytelnika i każdy podpunkt nawiązuje do poprzedniego, co daje wspólność wszystkim historiom. Anegdoty i poszczególne fakty są bardziej lub mniej zaskakujące czy szokujące, co bardziej zachęcało mnie do czytania. Lektura ta może zostać uznana za bogactwo tytułów zarówno filmowych jak i książkowych. Zaznaczyłam już kilka produkcji, które chciałabym obejrzeć, a także książek, po które sięgnęłabym bez wahania. Nie ukrywam, że postaci opisane przez pana Chociłowskiego są bardzo barwnie przedstawione, tak bardzo, że pomimo wojny, chciałabym móc stanąć z nimi oko w oko i po prostu je poznać, zobaczyć je na scenie, bądź tej sportowej arenie.

Bardzo się cieszę, że, sięgnęłam po Talię niezwykłych postaci II RP i dowiedziałam się tak wiele o znanych postaciach tamtego okresu. Czuję się właśnie bogatsza historycznie i z pewnością, gdy nadarzy się taka okazja, sięgnę po kolejne książki biograficzne autora. Ta niezwykle mnie zaciekawiła i sprawiła wiele radości podczas lektury. To co mnie również ucieszyło to, to, że sam temat wojny został zgrabnie przemilczany, ominięty, przez co nie odczuwa się jakiegoś ciężaru historycznego. Osobiście polecam tym, którzy lubią biografie, albo tak jak ja, coraz bardziej się do nich przekonują. 


Komentarze

  1. Powinnam przeczytać, jeżeli jest ciekawa.
    Do tego - interesuję się historią :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro interesujesz się historią, to może nuć to książka dla Ciebie ;)

      Usuń
  2. W takich książkach potrafią znaleźć się perełki. Warto po nie sięgać, czasem jeśli nawet tematyka nie nasza. Człowiek całe życie szuka pasji, a nóż znajdzie ją dzięki takim książką. ;)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak, człowiek cały życie szuka pasji. Ja ostatnio odnajduję ją w takich właśnie tytułach.

      Również pozdrawiam

      Usuń
  3. Myślałam, że będą opisywani tutaj sami politycy, ale skoro są też aktorzy, sportowcy a nawet pisarze, to czuje się mocno zaintrygowana tą książką, tym bardziej, że jak wspominasz, sam temat wojny został pominięty, co mnie akurat cieszy, bo na chwilą obecną nie chce czytać wspomnień z tego tragicznego okresu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na szczęście nie ma tutaj samych polityków, tylko inne, barwne postaci tego okresu. ;)

      Pozdrawiam

      Usuń
  4. Cieszę się, że się natknęłam na tę recenzję, bo zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi, że rozjaśniłam Ci w głowie odnośnie tego tytułu ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie mojej recenzji. ;)
Zachęcam do dyskusji na temat powyższego tekstu! *.*

Zobacz również:

YOU | SERIAL A KSIĄŻKI

W ubiegłym roku na Netflixie pojawił się serial You , który wciągnął bardzo wiele osób w swoją historię. Ja go obejrzałam dopiero po przeczytaniu książki i był to jak dla mnie bardzo dobry krok. Nieświadomie odłożyłam oglądanie na później nieświadomie, że jest to serial na podstawie książki właśnie. Książkę przeczytałam, serial obejrzałam i chciałam Wam o tym napisać, chciałam porównać te dwie rzeczy. Ale odkładałam tekst i jakoś zwątpiłam w sens, aż tu nagle pojawił się drugi sezon. Słyszałam opinie, że jest lepszy od pierwszego, zaczęłam więc oglądać. Ale kiedy Ukryte ciała do mnie dotarły, porzuciłam Netflixa, aby jednak najpierw sprawdzić treść powyższego tytułu. I to również był dobry krok. Postanowiłam napisać troszkę o swoich odczuciach o serialu, trochę go porównuję do książek, bo jest to jednak ważne. Moje zdanie o Ty i Ukrytych ciałach  znajdziecie na blogu, zatem zachęcam do lektury. Już teraz mogę Wam powiedzieć, że jako zwykły oglądacz serialu jestem zawiedziona fak

STANY OSTRE. JAK PSYCHIATRZY LECZĄ NASZE DZIECI | MARTA SZAREJKO

  O Stanach ostrych Marty Szarejko wspominałam przy okazji podsumowania roku 2021, jednak dopiero teraz, w kwietniu, postanawiam na temat tego tytułu nieco Wam napisać. Super, jestem z siebie bardzo dumna… Szarejko na początku nie chciała pisać o psychiatrii dziecięcej, dlatego, że w żaden sposób temat jej nie dotyczył. Okazało się jednak, że to, co uważała za minus, okazało się ogromnym plusem jej położenia, bowiem nie podchodziła do tematu tak samo emocjonalnie jak podchodziłaby matka. Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci to książka o poziomie szpitali psychiatrycznych w Polsce, o ich nierentowności i niewydajności. Jest źle, to jakże podnoszące na duchu przesłanie można wynieść z lektury. Autorka rozmawia z pracownikami i dyrektorami placówek w różnych częściach kraju, dowiaduje się wielu ciekawych, chociaż dołujących rzeczy, a tą wiedzą dzieli się z czytelnikami. Na pewno mnie przeraża to, że w szpitalach nie ma miejsc, że dzieci śpią na dostawkach do dostawek, pokątn

KRAINA LODU (2013)

USA | ANIMACJA/FAMILIJNY/PRZYGODOWY | 2013 Dzisiaj sięgnę do Oskarowej półki. Jak wiadomo chyba wszystkim, animacja Kraina Lodu zdobyła dwa Oskary. I myślę, że jest godna uwagi i czasu jej poświęconego. Sama jak dotąd bajkę tę oglądałam trzy razy i bardzo ją polubiłam. Uważam, że historia jest przejmująca, poruszająca, a muzyka w niej zawarta dodaje tego wyjątkowego klimatu.