Przejdź do głównej zawartości

CHWILOWA ANOMALIA. O CHOROBACH WSPÓŁISTNIEJĄCYCH NASZEGO ŚWIATA | TOMASZ MICHNIEWICZ


Po moim zeszłorocznym odkryciu i przesłuchaniu Chrobotu Tomasza Michniewicza, nie mogłam nie skusić się na Chwilową anomalię tegoż autora. Jak grzyby po deszczu wydawane są książki o tematyce pandemicznej, bo to chwytliwe jest, głośne, ale ja nadal staram się trzymać od nich z daleka. Czytałam jedynie Pandemię. Raport z frontu Pawła Kapusty, bo wiedziałam, że ta książka będzie dobra i rzetelna. W tym przypadku również wierzyłam, iż Michniewicz nie napisze niczego dla głośnego tytułu, aby złapać więcej czytelników.

Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata
nie jest książką oczywistą, bo rozmowy przeprowadzane z zaproszonymi rozmówcami, profesorami, specjalistami i ekspertami w swoich dziedzinach nie są stricte pandemiczne, choć ostatecznie do tego tematu dążą. Jest to mądra książka, otwierająca oczy i tłumacząca wiele kwestii z ekonomi, technologii czy ze świata polityki. Dla mnie bardzo wartościowymi rozmowami były te z instruktorem psychologii konfliktu, Jackiem Wiszniowskim, z preppersem Piotrem Czuryłło oraz z klimatologiem, profesorem dr. hab. Maciejem Sadowskim. Niewątpliwie bardzo emocjonującym fragmentem książki jest ten, w którym opisywana jest sytuacja w hospicjum, to jak system nie wydala, jak wiele rzeczy jest robionych tylko i wyłącznie pod publiczkę. Rozmów jest cała masa i wiele ciekawych treści można z nich wynieść. Dodatkowo, autor opisuje to, co działo się w mediach, na ulicach i w różnych krajach w poszczególnych tygodniach pandemii lub w kluczowych jej momentach. Opisuje brutalną rzeczywistość lekko tłumacząc poszczególne jej elementy.


 


Jest to książka napisana na chłodno choć w ewidentnie gorącym okresie. Odnosi się ona pierwszego lockdown’u, do tego jak sobie świat, ale przede wszystkim nasz kraj z nim poradził. Dobrze, że postanowiłam ją przeczytać, jest ona bardzo rzetelna i… uspakajająca. To taka książka, która daje czytelnikowi oddech i pozwala przemyśleć na spokojnie i zrozumieć wiele kwestii, na które z pewnością wpłynie panująca pandemia. Ale czy wpłynie w takim stopniu w jakim słyszymy w telewizji? 

Wiem, że każdy ma ciężko w tym 2020 roku i każdy ma dość pandemii. Ja też jej mam dość, autor też jej ma dość i o tym również jest ta książka. Jeżeli jednak skusicie się na coś w temacie koronawirusa, to polecam właśnie Chwilową anomalię, z której dowiecie się wielu pożytecznych rzeczy nie tylko o wirusie, ale także z innych dziedzin ekonomii, politologii, klimatu czy socjologii. A nawet są w środku ciekawostki o celebrytach tudzież informacje o pojedynkach sztucznej inteligencji z człowiekiem. Każdy znajdzie coś dla siebie, naprawdę. 






Komentarze

  1. Zaciekawiłaś mnie. Tak jak unikam ostatnio podobnej tematyki, tak na tę publikację mam ochotę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie mojej recenzji. ;)
Zachęcam do dyskusji na temat powyższego tekstu! *.*

Zobacz również:

YOU | SERIAL A KSIĄŻKI

W ubiegłym roku na Netflixie pojawił się serial You , który wciągnął bardzo wiele osób w swoją historię. Ja go obejrzałam dopiero po przeczytaniu książki i był to jak dla mnie bardzo dobry krok. Nieświadomie odłożyłam oglądanie na później nieświadomie, że jest to serial na podstawie książki właśnie. Książkę przeczytałam, serial obejrzałam i chciałam Wam o tym napisać, chciałam porównać te dwie rzeczy. Ale odkładałam tekst i jakoś zwątpiłam w sens, aż tu nagle pojawił się drugi sezon. Słyszałam opinie, że jest lepszy od pierwszego, zaczęłam więc oglądać. Ale kiedy Ukryte ciała do mnie dotarły, porzuciłam Netflixa, aby jednak najpierw sprawdzić treść powyższego tytułu. I to również był dobry krok. Postanowiłam napisać troszkę o swoich odczuciach o serialu, trochę go porównuję do książek, bo jest to jednak ważne. Moje zdanie o Ty i Ukrytych ciałach  znajdziecie na blogu, zatem zachęcam do lektury. Już teraz mogę Wam powiedzieć, że jako zwykły oglądacz serialu jestem zawiedziona fak

STANY OSTRE. JAK PSYCHIATRZY LECZĄ NASZE DZIECI | MARTA SZAREJKO

  O Stanach ostrych Marty Szarejko wspominałam przy okazji podsumowania roku 2021, jednak dopiero teraz, w kwietniu, postanawiam na temat tego tytułu nieco Wam napisać. Super, jestem z siebie bardzo dumna… Szarejko na początku nie chciała pisać o psychiatrii dziecięcej, dlatego, że w żaden sposób temat jej nie dotyczył. Okazało się jednak, że to, co uważała za minus, okazało się ogromnym plusem jej położenia, bowiem nie podchodziła do tematu tak samo emocjonalnie jak podchodziłaby matka. Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci to książka o poziomie szpitali psychiatrycznych w Polsce, o ich nierentowności i niewydajności. Jest źle, to jakże podnoszące na duchu przesłanie można wynieść z lektury. Autorka rozmawia z pracownikami i dyrektorami placówek w różnych częściach kraju, dowiaduje się wielu ciekawych, chociaż dołujących rzeczy, a tą wiedzą dzieli się z czytelnikami. Na pewno mnie przeraża to, że w szpitalach nie ma miejsc, że dzieci śpią na dostawkach do dostawek, pokątn

KRAINA LODU (2013)

USA | ANIMACJA/FAMILIJNY/PRZYGODOWY | 2013 Dzisiaj sięgnę do Oskarowej półki. Jak wiadomo chyba wszystkim, animacja Kraina Lodu zdobyła dwa Oskary. I myślę, że jest godna uwagi i czasu jej poświęconego. Sama jak dotąd bajkę tę oglądałam trzy razy i bardzo ją polubiłam. Uważam, że historia jest przejmująca, poruszająca, a muzyka w niej zawarta dodaje tego wyjątkowego klimatu.