Przejdź do głównej zawartości

ZBUNTOWANY NOWY JORK. WOLNOŚĆ W CZASACH PROHIBICJI | EWA WINNICKA

Przed sięgnięciem po książkę Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji miałam pewne obawy. Nie wiedziałam czy na pewno jest to książka, którą chcę przeczytać, która tematycznie będzie mi odpowiadała. Nigdy szczególnie nie interesowałam się prohibicją. Ostatecznie uznałam, że kąsek wiedzy historycznej nigdy na złe człowiekowi nie wyjdzie, a zawsze czegoś ciekawego mogę się dowiedzieć, prawda?

Książka Ewy Winnickiej nie traktuje stricte o samej prohibicji, ale porusza tematy kulturalne tudzież obyczajowe przede wszystkim lat 20. XX wieku. Wdrożenie poprawki XVIII do konstytucji wprowadziło niemały chaos wśród obywateli, zwłaszcza jeśli chodzi o Nowy Jork, który postanowił po swojemu zawalczyć z wchodzącymi w życie zasadami. Ciężko dyskutować o tym czy prohibicja była czymś dobrym, czy przeciwnie – nietrafionym pomysłem. Wiele osób w tym czasie znalazła swój sposób na życie i biznes, wiele zmian również nastąpiło w obyczajowości. Widocznie tak miało być...
Prohibicja miała ochronić amerykańską rodzinę i przywrócić wartości kojarzone z małomiasteczkową, protestancką Ameryką. Zamiast tego przyspieszyła transformację kraju, której tak bali się „susi”. Nie można zapomnieć o trującym alkoholu, przypominali „mokrzy”, który zalewał rynek; do alkoholu dodawano trujące substancje, które zmieniały jego smak lub kolor, upodabniając go na przykład do whisky; średnio rocznie około 1000 Amerykanów umierało z powodu spożycia skażonego alkoholu.”*

Zbuntowany Nowy Jork, to zgrabnie napisana książka, którą czyta się całkiem lekko. Jest kopalnią wiedzy w pigułce o najważniejszych kulturowych wydarzeniach początku XX wieku, o wielu artystach i osobistościach, a nawet gangsterach, którzy w tym czasie przeżywali swoją świetność. Jedną z takich osób był na przykład Francis Scott Fitzgerald, autor Wielkiego Gatsby'ego, który od rozrywki nie stronił tak samo jak jego żona. Takich przykładów można by było wymienić wiele, bo Ewa Winnicka nimi żongluje w swojej książce.


Tak jak wspomniałam wyżej, jest to taka wiedza w pigułce, przytoczonych jest wiele osób i wydarzeń. Można przez chwilę poczuć się obywatelem Nowego Jorku i wczuć w klimat wielkich przemian. O samej prohibicji jest w Zbuntowanym Nowym Jorku dość mało, a wydarzenia wybiegają nawet do drugiej połowy XIX wieku, kiedy rzesze emigrantów chciały zamieszkać w Wielkim Jabłku. Jeżeli lubicie poznawać smaczki historyczne, sięgajcie po książkę Ewy Winnickiej, bo jest to lekka, niezobowiązująca lektura na maksymalnie dwa wieczory.

* Ewa Winnicka, Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji, str. 216


Komentarze

Zobacz również:

TRZY METRY NAD NIEBEM (2010)

HISZPANIA | MELODRAMAT/DLA MŁODZIEŻY | 2010 Z produkcjami Hiszpańskimi jeszcze w sumie nie miałam przyjemności się zapoznać. Jednak w ramach mojego postanowienia na ten rok, sięgnęłam po Trzy metry nad niebem , film, który jest ekranizacją powieści o tym samym tytule autorstwa Federico Moccia. Co prawda książki nie czytałam, ale ze względu na to, że nie mam jej w planach, skusiłam się na ten film. 

NIE ZAŚMIECAJ SWOJEJ BIBLIOTECZKI

Zawsze podziwiałam duże, bogate biblioteczki. Marzyłam również o swojej, która będzie miała wiele wartych zachodu dzieł w swoich zbiorach. Teraz jednak nieco się zmieniło. To nie tak, że przestałam zbierać książki, kupować, czy w ogóle lubić. Kilka ładnych lat od początku mojego książkoholizmu minęło i przyszedł czas na zmiany. Przede wszystkim, racjonalizm należy w życie wcielić. Ale jak?

PS Kocham Cię - Cecelia Ahern

Cecelia Ahern od 2004 roku jest bestsellerową irlandzką pisarką. Jej debiutem była powieść PS Kocham Cię , która została także sfilmowana. Inne jej książki, to: Na końcu tęczy, Gdybyś mnie teraz zobaczył, Kraina zwana Tutaj, Dziękuję za wspomnienia, Pamiętnik z przyszłości. PS Kocham Cię na mojej półce czekało trochę ponad rok, ale wreszcie udało mi się znaleźć czas na nią i przede wszystkim ochotę. Wiele dobrego słyszałam na temat samej powieści, którą ceniono bardziej niż film powstały na jej podstawie. Ekranizację widziałam wcześniej i zrobiła na mnie duże wrażenie, dlatego zdecydowałam się na zakup tego tytułu. Jakie są moje wrażenia? Przekonacie się w dalszej części tekstu. Główną bohaterką jest Holly Kennedy, pogrążona w żałobie wdowa, która nie może dojść do siebie po śmierci swojego ukochanego. Mimo swojego młodego wieku, ma zaledwie trzydzieści lat, spotkała ją tak wielka tragedia. W swojej sytuacji na szczęście może liczyć na przyjaciół i kochającą rodzinę, ale