Przejdź do głównej zawartości

GDYBYM MOGŁA KUPOWAĆ KSIĄŻKI, TO BYM SIĘ SKUSIŁA #4

Dzień dobry moi mili!

Mam wrażenie, że w tym roku zrobiłam dla siebie najlepszą rzecz jaką mogłam zrobić, a mianowicie założyłam konto na Legimi. A końcem 2018 roku stworzyłam swój profil na Storytel. Te dwie decyzje zaowocowały u mnie zmianą stosunku do książek i ich formy. Dzisiaj nie będę pisać stricte o powyższych aplikacjach, wspomnę natomiast o kilku książkach, na które z chęcią bym się skusiła w najbliższym czasie, czyli mowa będzie o premierach książkowych

Jednym z moich postanowień na ten (jakże cudowny dla całego świata!) 2020 rok było nie kupowanie żadnych książek. I faktycznie owego postanowienia się trzymam, dlatego seria o interesujących mnie zapowiedziach książkowych nazywa się Gdybym mogła kupować książki, to bym się skusiła. Nie szukam aktualnie jakichś najlepszych ofert sprzedaży, nie śledzę wyprzedaży książkowych, w ogóle mnie nie kuszą promocje. Naprawdę. Jak wiem, że jakaś interesująca mnie książka ma premierę, w pierwszej kolejności sprawdzam Legimi. Jeżeli jest to tytuł, który jestem w stanie przesłuchać, sprawdzam Storytel. Boże, dziękuję Ci za te dwie platformy. W taki właśnie sposób oszukuję system i swoje postanowienie o niekupowaniu książek ;)

Wiem jednak, że czasami książka fizyczna ma większą moc i miło jest poczuć jej ciężar podczas czytania. Sama to lubię i podejrzewam, że nigdy nie zrezygnuję z kompletowania swojej przemyślanej biblioteczki. Cieszę się jednak, że wszystkie zachomikowane książki można schować w małym urządzeniu i można je nosić ze sobą praktycznie wszędzie. 

W dzisiejszym poście wspominam o kilku książkach, które wydają mi się, subiektywnie oczywiście, najciekawszymi premierami najbliższego miesiąca. Tym razem nie skupiłam się jedynie na literaturze faktu, choć kilka pozycji tego gatunku w zestawieniu się znalazło. Wszystkie tytuły, z jednym wyjątkiem, linkuję do księgarni taniaksiazka.pl, gdzie znajdziecie je w miłych dla portfela cenach. Zaczynamy:

Katarzyna Nosowska - Powrót z Bambuko

To jest książka, na którą naprawdę czekałam. Pierwsza część, czyli A ja żem jej powiedziała była REWELACYJNA i mogę tamtą polecić każdemu, zwłaszcza w jakiś cięższy dzień. Chociaż nie same śmiechy w niej się znajdzie, bo kilka gorzkich rzeczy również tam jest, ale dobrze poczytać mądrego, zdystansowanego człowieka. Już przebieram nogami na Powrót z Bambuko, mam nadzieję, że na Storytel pojawi się szybko, bo akurat w formie audio chcę ją poznawać. 


Paweł Kapusta - Pandemia. Raport z frontu

Omijam z daleka wszelkie książki o pandemii, bo uważam, że jest jeszcze za wcześnie na wydawanie takich książek i na profesjonalne, nie emocjonalne treści i informacje. Ale jak zobaczyłam, że Paweł Kapusta poruszył ten temat, to trochę mój opór zmalał, bo jego Gad. Spowiedź klawisza bardzo mi się podobał i ufam, że temat pandemii i w tym przypadku będzie rzetelnie omówiony. 


Marta Szarejko - Seksuolożki. Nowe rozmowy

Tu jest taka sytuacja, że powyższy tytuł, to druga część, a ja pierwszej nie czytałam, choć mam na nią ogromną ochotę. I tak sobie myślę, że jakbym miała w tym roku zakupić jednak jakieś książki, to właśnie na ten duet bym się skusiła. Warto poznawać naszą seksualność i wiedzieć co jest dobre a co złe dla nas. 

Carla Naumburg - Jak nie krzyczeć na swoje dziecko. Wychowanie bez złych emocji

Czasami trudno nie krzyczeć, zwłaszcza jak ma się gorszy dzień. Zapominamy jednak, że nasz krzyk, to nieradzenie sobie z własnymi emocjami, a dziecko czasem jest zwyczajnym kozłem ofiarnym. Jak nie krzyczeć na własne dziecko może być hiper ważną książką i mam nadzieję, że moje przypuszczenia nie będą mylne. 


Dionisios Sturis, Ewa Winnicka - Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia

Lekkie nawiązanie do wcześniejszego tytułu. Myślę, że może być on również ważny i potrzebny, aby uświadomić ludziom (i uświadomić siebie, przede wszystkim) ile przemocy jest na świecie. Niby to wiemy, ale jednak ta świadomość umyka. Czekam na ten tytuł, na pewno przeczytam. 


Dacre Stoker, J. D. Barker - Dracul 

A tutaj małe zaskoczenie, bo potomek Brama Stokera postanowił napisać prequel Draculi. I ja sama nie wiem co o tym sądzić, czy to będzie złe czy dobre? Potrzebne albo niekoniecznie? Nie przekonam się dopóki nie przeczytam. 

Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska - Gorsza siostra 

W tym roku, a dokładniej w drugiej jego części, na nowo odkrywam książki kobiece, literaturę piękną.  Gorsza siostra ma bardzo intrygujący opis i wydaje się być taką pozycją, która poruszy głębokie struny. Z duetu pisarek znam Justynę Bednarek za sprawą jej książek o Skarpetkach, a w związku z tym, że Skarpetki uwielbiam, to jestem ciekawa innego oblicza pisarskiego tej autorki. 


Bianca Okońska - Poza mną 

Jeżeli ktoś nie śledzi powyższej debiutantki na Instagramie (@bian.okonska), to niech żałuje. Bianca jest bardzo inteligentną i poruszającą ważne tematy absolwentką psychologii. A Poza mną to jej pierwsza książka i jestem jej bardzo ciekawa, choć nie mam pojęcia czego mogę się po lekturze spodziewać. 


I najważniejsza dla mnie premiera września: 

Artur Urbanowicz - Paradoks

Autora odkryliśmy z mężem w ubiegłym roku i okazał się idealny dla naszej dwójki. Dodatkowo, spotkanie z nim i porozmawianie podczas Śląskich Targów Książki było niezwykle ciekawe, ponieważ wtedy opowiadał nam o swojej przyszłej książce, czyli Paradoksie, w taki sposób, jakby był jej czytelnikiem a nie twórcą. Ta pasja w tym co mówił i jak mówił o swojej książce, niesamowicie nas ujęła. Póki co, każda przeczytana przez nas jego powieść nas nie zawiodła (przede mną jest jeszcze Grzesznik ale mąż właśnie go skończył i czeka aż ja się za niego - Grzesznika, nie męża! - zabiorę). Tupię nogami i czekam!


Macie w planach którąś z powyższych książek? A może czekacie na zupełnie inne premiery? Dajcie koniecznie znać na co warto jeszcze zwrócić uwagę. ;)

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie mojej recenzji. ;)
Zachęcam do dyskusji na temat powyższego tekstu! *.*

Zobacz również:

YOU | SERIAL A KSIĄŻKI

W ubiegłym roku na Netflixie pojawił się serial You , który wciągnął bardzo wiele osób w swoją historię. Ja go obejrzałam dopiero po przeczytaniu książki i był to jak dla mnie bardzo dobry krok. Nieświadomie odłożyłam oglądanie na później nieświadomie, że jest to serial na podstawie książki właśnie. Książkę przeczytałam, serial obejrzałam i chciałam Wam o tym napisać, chciałam porównać te dwie rzeczy. Ale odkładałam tekst i jakoś zwątpiłam w sens, aż tu nagle pojawił się drugi sezon. Słyszałam opinie, że jest lepszy od pierwszego, zaczęłam więc oglądać. Ale kiedy Ukryte ciała do mnie dotarły, porzuciłam Netflixa, aby jednak najpierw sprawdzić treść powyższego tytułu. I to również był dobry krok. Postanowiłam napisać troszkę o swoich odczuciach o serialu, trochę go porównuję do książek, bo jest to jednak ważne. Moje zdanie o Ty i Ukrytych ciałach  znajdziecie na blogu, zatem zachęcam do lektury. Już teraz mogę Wam powiedzieć, że jako zwykły oglądacz serialu jestem zawiedziona fak

KRAINA LODU (2013)

USA | ANIMACJA/FAMILIJNY/PRZYGODOWY | 2013 Dzisiaj sięgnę do Oskarowej półki. Jak wiadomo chyba wszystkim, animacja Kraina Lodu zdobyła dwa Oskary. I myślę, że jest godna uwagi i czasu jej poświęconego. Sama jak dotąd bajkę tę oglądałam trzy razy i bardzo ją polubiłam. Uważam, że historia jest przejmująca, poruszająca, a muzyka w niej zawarta dodaje tego wyjątkowego klimatu.

STANY OSTRE. JAK PSYCHIATRZY LECZĄ NASZE DZIECI | MARTA SZAREJKO

  O Stanach ostrych Marty Szarejko wspominałam przy okazji podsumowania roku 2021, jednak dopiero teraz, w kwietniu, postanawiam na temat tego tytułu nieco Wam napisać. Super, jestem z siebie bardzo dumna… Szarejko na początku nie chciała pisać o psychiatrii dziecięcej, dlatego, że w żaden sposób temat jej nie dotyczył. Okazało się jednak, że to, co uważała za minus, okazało się ogromnym plusem jej położenia, bowiem nie podchodziła do tematu tak samo emocjonalnie jak podchodziłaby matka. Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci to książka o poziomie szpitali psychiatrycznych w Polsce, o ich nierentowności i niewydajności. Jest źle, to jakże podnoszące na duchu przesłanie można wynieść z lektury. Autorka rozmawia z pracownikami i dyrektorami placówek w różnych częściach kraju, dowiaduje się wielu ciekawych, chociaż dołujących rzeczy, a tą wiedzą dzieli się z czytelnikami. Na pewno mnie przeraża to, że w szpitalach nie ma miejsc, że dzieci śpią na dostawkach do dostawek, pokątn