Przejdź do głównej zawartości

ŻYCIE PO TOBIE | KLAUDIA BIANEK


O książkach Klaudii Bianek nie da się nie słyszeć i nie czytać, kiedy korzysta się regularnie z Instagrama. Jest to poczytna i ceniona polska autorka, która rozpoczęła swoją pisarską karierę dzięki wygranej w konkursie literackim Wydawnictwa Czwarta Strona. Niedawno tak naprawdę miałam swoje pierwsze spotkanie z twórczością mojej imienniczki i mam już za sobą dwie i pół jej książki, więc można już domniemywać, że fanką jej powieści mogę zostać.

Na pierwszy ogień poszła książka Życie po Tobie, która jest dosyć smutną historią o stracie i odnajdowaniu się w nowej rzeczywistości. Eliza, główna bohaterka powieści, trzy lata temu straciła męża w tragicznym wypadku. Została sama z dwójką dzieci, małą Emilką i rocznym Jasiem chorym na Zespół Downa. Gdyby nie pomoc najbliższych, kobieta miałaby bardzo ciężki orzech do zgryzienia, choć i tak strata męża nie była dla niej niczym łatwym. Spakowała siebie i dzieci, i zamieszkała w swoim rodzinnym domu, aby móc otaczać się najbliższymi sobie ludźmi. Poukładane wręcz do perfekcji życie rodziny Elizy zostaje pewnego dnia nieco zburzone, gdyż do domu obok wprowadza się nowy sąsiad, tajemniczy Filip, który od razu wpada w oko Marlenie, siostrze głównej bohaterki. Jak można się już domyślać, ta historia nie będzie taka łatwa dla sióstr, a historia miłosna będzie inna niż Eliza by chciała.

Główna bohaterka bardzo rozpacza po stracie męża, nie może się pogodzić z myślą, że Artura nie ma z nią, że nie widzi jak ich dzieci rosną i są coraz bardziej samodzielne. Wiele w powieści jest żalu i smutku, a także wyrzutów sumienie, kiedy tylko Eliza orientuje się, że zaczyna coś czuć do innego mężczyzny. Ale czy po trzech latach po śmierci męża nie może sobie pozwolić na uczucia względem kogoś nowego?

Książkę Życie po Tobie czytało się bardzo dobrze pomimo tego wiecznego wspominania męża przez Elizę i nie pozwalania sobie na prawdziwe szczęście. Jednak rozumiem, że właśnie w taki sposób jest zbudowana ta postać, ma rozpamiętywać, ma bać się zrobienia kroku naprzód, aby nie narazić siebie ani dzieci na ból. Przy okazji swojej książki, Klaudia Bianek przybliża czytelnikowi to, jak może wyglądać opieka nad dzieckiem z Zespołem Downa. Pokazuje tę relację z dzieckiem w cudowny sposób, chociaż nie brakuje w historii smutnych momentów, jak na przykład obgadywanie przez starsze panie Jasia, Elizy i jej zmarłego męża.

Jeżeli nie boicie się smutnych historii, pełnych żalu i bólu, w których jednak tli się nadzieja na lepsze jutro i stworzenie nowej, pięknej rzeczywistości, to zachęcam Was do sięgnięcia po Życie po Tobie Klaudii Bianek. Było to moje pierwsze i bardzo udane spotkanie z jej twórczością, a o kolejnej jej powieści napiszę w przyszłym tygodniu ;)

Komentarze

Zobacz również:

YOU | SERIAL A KSIĄŻKI

W ubiegłym roku na Netflixie pojawił się serial You , który wciągnął bardzo wiele osób w swoją historię. Ja go obejrzałam dopiero po przeczytaniu książki i był to jak dla mnie bardzo dobry krok. Nieświadomie odłożyłam oglądanie na później nieświadomie, że jest to serial na podstawie książki właśnie. Książkę przeczytałam, serial obejrzałam i chciałam Wam o tym napisać, chciałam porównać te dwie rzeczy. Ale odkładałam tekst i jakoś zwątpiłam w sens, aż tu nagle pojawił się drugi sezon. Słyszałam opinie, że jest lepszy od pierwszego, zaczęłam więc oglądać. Ale kiedy Ukryte ciała do mnie dotarły, porzuciłam Netflixa, aby jednak najpierw sprawdzić treść powyższego tytułu. I to również był dobry krok. Postanowiłam napisać troszkę o swoich odczuciach o serialu, trochę go porównuję do książek, bo jest to jednak ważne. Moje zdanie o Ty i Ukrytych ciałach  znajdziecie na blogu, zatem zachęcam do lektury. Już teraz mogę Wam powiedzieć, że jako zwykły oglądacz serialu jestem zawiedziona fak

STANY OSTRE. JAK PSYCHIATRZY LECZĄ NASZE DZIECI | MARTA SZAREJKO

  O Stanach ostrych Marty Szarejko wspominałam przy okazji podsumowania roku 2021, jednak dopiero teraz, w kwietniu, postanawiam na temat tego tytułu nieco Wam napisać. Super, jestem z siebie bardzo dumna… Szarejko na początku nie chciała pisać o psychiatrii dziecięcej, dlatego, że w żaden sposób temat jej nie dotyczył. Okazało się jednak, że to, co uważała za minus, okazało się ogromnym plusem jej położenia, bowiem nie podchodziła do tematu tak samo emocjonalnie jak podchodziłaby matka. Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci to książka o poziomie szpitali psychiatrycznych w Polsce, o ich nierentowności i niewydajności. Jest źle, to jakże podnoszące na duchu przesłanie można wynieść z lektury. Autorka rozmawia z pracownikami i dyrektorami placówek w różnych częściach kraju, dowiaduje się wielu ciekawych, chociaż dołujących rzeczy, a tą wiedzą dzieli się z czytelnikami. Na pewno mnie przeraża to, że w szpitalach nie ma miejsc, że dzieci śpią na dostawkach do dostawek, pokątn

KRAINA LODU (2013)

USA | ANIMACJA/FAMILIJNY/PRZYGODOWY | 2013 Dzisiaj sięgnę do Oskarowej półki. Jak wiadomo chyba wszystkim, animacja Kraina Lodu zdobyła dwa Oskary. I myślę, że jest godna uwagi i czasu jej poświęconego. Sama jak dotąd bajkę tę oglądałam trzy razy i bardzo ją polubiłam. Uważam, że historia jest przejmująca, poruszająca, a muzyka w niej zawarta dodaje tego wyjątkowego klimatu.