Przejdź do głównej zawartości

GDY ZASYPIE ŚNIEG | AGATA PRZYBYŁEK


Drugi rok z rzędu umilałam sobie oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia powieścią Agaty Przybyłek. Tym razem padło na jej najnowszą książkę: Gdy zasypie śnieg. Nie ukrywam w ogóle faktu, iż bardzo polubiłam prozę autorki i bijące z niej ciepło. Dlatego właśnie cieszę się, że przekonałam się w końcu do naszych rodzimych pisarzy i do książek, które mają po prostu dawać przyjemność czytelnikowi.

W Gdy zasypie śnieg Przybyłek stworzyła dwie główne postaci kobiece, które bardzo różnią się charakterami i stylem życia, pomimo bliskich powiązań rodzinnych – są bowiem babcią i wnuczką. Janina jest tą przebojową i energiczną osobą z tej dwójki, jest wdową o ogromnym sercu, lubiącą pomagać innym. Marta natomiast jest pracoholiczką, której odpowiada aktualny – wolny – status życiowy. Babcia Janina nie może pogodzić się z zapracowaniem wnuczki, dlatego właśnie na Święta Bożego Narodzenia postanawia podarować tej dwutygodniowy wyjazd w góry dla dwóch osób – dla Janiny i Marty ;) Termin wyjazdu – już po świętach, bowiem życie jest za krótkie, aby odkładać je na później.


W malowniczej, zaśnieżonej miejscowości pod Zakopanem, dwie kobiety rozpoczynają piękną, choć momentami trudną (przede wszystkim emocjonalnie) przygodę. Niby są razem na babskim, międzypokoleniowym wyjeździe, ale czasami ich drogi się rozchodzą za sprawą zaangażowania, głównie starszej pani, w poznawanie nowych osób – a konkretnie jednej – płci męskiej, oczywiście. Na babcię i wnuczkę czekają piękne i trudniejsze chwile, momenty zbliżenia jak i niezrozumienia, zwłaszcza wtedy, kiedy to babcia zachowuje się niczym puszczona wolno nastolatka.

Agata Przybyłek kolejny raz napisała ciepłą, pełną wartości rodzinnych powieść, w której jest cała masa wsparcia wobec bohaterów, niezależnie od ich wieku. Nie ważne ile kto ma lat, każdy jest traktowany z szacunkiem. Gdy zasypie śnieg jest słodką opowieścią o więzach rodzinnych oraz o miłości, na którą się nie czekało. Oprócz tego, autorka postanowiła w swojej powieści poruszyć bardzo ważny temat społeczny, na który każdy z nas powinien być wyczulony – o co dokładnie chodzi nie chciałabym pisać, bo mogłaby ta informacja zepsuć odbiór lektury.

Gdy zasypie śnieg, to historia, która umili każdemu zimowe wieczory, bo nie trzeba jej czytać tylko przed Świętami. Nawet w deszczowe lato będzie ciepło otulać serce czytelnika. Jeżeli jeszcze jakimś cudem nie znacie prozy Agaty Przybyłek, to zdecydowanie możecie zacząć od właśnie tego tytułu, na pewno nie pożałujecie. Jest też duże prawdopodobieństwo, że wciągniecie się w historie kreowane przez tę autorkę do tego stopnia, że będziecie je pochłaniać w błyskawicznym tempie – ja tak mam od samego początku i tego nie żałuję. Okej, żałuję troszkę tego, że nie rozpoczęłam swojej przygody z Przybyłek od razu, kiedy tylko usłyszałam to nazwisko wśród polskich pisarek ;)

Komentarze

Zobacz również:

1000 lat po Ziemi (2013)

USA | PRZYGODOWY/Sci-Fi | 2013 Przed obejrzeniem tej produkcji nie interesowałam się jej oceną oraz opiniami krążącymi po Internecie. Chciałam mieć wolny od interpretacji i ocen umysł. Sądzę, że wyszło mi to na dobre. Nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać, na co nastawiać. Lubię być zaskakiwana przez twórców. Lubię, kiedy świat przedstawiony różni się od tego, w którym żyjemy. Jednak za fantastyką i filmami przygodowymi nie przepadam jakoś szczególnie, nieraz tylko robię dla nich wyjątek. Poznajcie moją opinię na temat: 1000 lat po Ziemi .

ILUZJONISTA | REMIGIUSZ MRÓZ

Ostatnio pisałam na blogu o Nieodnalezionej   Remigiusza Mroza, książce, która średnio przypadła mi do gustu, choć miała swoje zalety. Z tym autorem mam tak, że jedne powieści wciągają mnie bez reszty, a drugie są nieco dla mnie przesadzone. Kiedy dowiedziałam się o premierze Iluzjonisty , byłam troszkę podekscytowana, bowiem Behawiorysta bardzo przypadł mi do gustu, więc nowych przygód Gerarda Edlinga byłam niesamowicie ciekawa. Mam wrażenie, że Mróz w swoich książkach ma dwa oblicza. W jednych pokazuje postaci niezniszczalne, gdzie jest dużo scen przemocy, a w drugich zaskakuje niesamowitymi logiką i umysłem mordercy. Przy okazji dzisiejszej, najnowszej jego książki, mamy do czynienia z tym drugim aspektem, co mnie bardzo cieszy. Gerard Edling został wykładowcą na studiach, co może zaskakiwać, gdyż siedział w więzieniu. Został jednak uniewinniony, a jego winy zostały zapomniane i cofnięte. Niestety, sprawa sprzed lat do niego wróciła i musi wrócić do niej, pomóc w śledzt

Merida Waleczna (2012)

Tytuł: Merida Waleczna / Brave Premiera: 21 czerwca 2012 (świat), 17 sierpnia 2012 (Polska) Produkcja: USA Reżyseria: Mark Andrews, Brenda Chapman Scenariusz: Brenda Chapman, Irene Mecchi, Mark Andrews, Steve Purcell Reżyser dubbingu: Wojciech Paszkowski Dialogi w polskim dubbingu: Jakub Wecsile Bohaterowie: Merida – Dominika Kluźniak I Elinor – Dorota Segda Król Fergus – Andrzej Grabowski Lord Dingwall – Mieczysław Morański Lord MacGuffin – Sylwester Maciejewski Lord Macintosh – Krzysztof Kiersznowski Młody MacGuffin – Cezary Kwieciński Młody Macintosh – Jan Bzdawka Miałam dzisiaj tę przyjemność pójścia do kina ze swoją siostrzenicą. Mamy niedaleko – musiałyśmy tylko wyjść z domu, przejść kilka kroków, przez parking i... już byłyśmy na miejscu w mniej niż minutę. W tak doborowym towarzystwie, każda produkcja wychodzi jeszcze lepiej. A teraz, na świeżo po seansie opowiem Wam o Meridzie Walecznej , która porwała moje małe serduszko. Za