Przejdź do głównej zawartości

GDY ZASYPIE ŚNIEG | AGATA PRZYBYŁEK


Drugi rok z rzędu umilałam sobie oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia powieścią Agaty Przybyłek. Tym razem padło na jej najnowszą książkę: Gdy zasypie śnieg. Nie ukrywam w ogóle faktu, iż bardzo polubiłam prozę autorki i bijące z niej ciepło. Dlatego właśnie cieszę się, że przekonałam się w końcu do naszych rodzimych pisarzy i do książek, które mają po prostu dawać przyjemność czytelnikowi.

W Gdy zasypie śnieg Przybyłek stworzyła dwie główne postaci kobiece, które bardzo różnią się charakterami i stylem życia, pomimo bliskich powiązań rodzinnych – są bowiem babcią i wnuczką. Janina jest tą przebojową i energiczną osobą z tej dwójki, jest wdową o ogromnym sercu, lubiącą pomagać innym. Marta natomiast jest pracoholiczką, której odpowiada aktualny – wolny – status życiowy. Babcia Janina nie może pogodzić się z zapracowaniem wnuczki, dlatego właśnie na Święta Bożego Narodzenia postanawia podarować tej dwutygodniowy wyjazd w góry dla dwóch osób – dla Janiny i Marty ;) Termin wyjazdu – już po świętach, bowiem życie jest za krótkie, aby odkładać je na później.


W malowniczej, zaśnieżonej miejscowości pod Zakopanem, dwie kobiety rozpoczynają piękną, choć momentami trudną (przede wszystkim emocjonalnie) przygodę. Niby są razem na babskim, międzypokoleniowym wyjeździe, ale czasami ich drogi się rozchodzą za sprawą zaangażowania, głównie starszej pani, w poznawanie nowych osób – a konkretnie jednej – płci męskiej, oczywiście. Na babcię i wnuczkę czekają piękne i trudniejsze chwile, momenty zbliżenia jak i niezrozumienia, zwłaszcza wtedy, kiedy to babcia zachowuje się niczym puszczona wolno nastolatka.

Agata Przybyłek kolejny raz napisała ciepłą, pełną wartości rodzinnych powieść, w której jest cała masa wsparcia wobec bohaterów, niezależnie od ich wieku. Nie ważne ile kto ma lat, każdy jest traktowany z szacunkiem. Gdy zasypie śnieg jest słodką opowieścią o więzach rodzinnych oraz o miłości, na którą się nie czekało. Oprócz tego, autorka postanowiła w swojej powieści poruszyć bardzo ważny temat społeczny, na który każdy z nas powinien być wyczulony – o co dokładnie chodzi nie chciałabym pisać, bo mogłaby ta informacja zepsuć odbiór lektury.

Gdy zasypie śnieg, to historia, która umili każdemu zimowe wieczory, bo nie trzeba jej czytać tylko przed Świętami. Nawet w deszczowe lato będzie ciepło otulać serce czytelnika. Jeżeli jeszcze jakimś cudem nie znacie prozy Agaty Przybyłek, to zdecydowanie możecie zacząć od właśnie tego tytułu, na pewno nie pożałujecie. Jest też duże prawdopodobieństwo, że wciągniecie się w historie kreowane przez tę autorkę do tego stopnia, że będziecie je pochłaniać w błyskawicznym tempie – ja tak mam od samego początku i tego nie żałuję. Okej, żałuję troszkę tego, że nie rozpoczęłam swojej przygody z Przybyłek od razu, kiedy tylko usłyszałam to nazwisko wśród polskich pisarek ;)

Komentarze

Zobacz również:

TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY

Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę Adama Kay'a Twoja anatomia . Umieściłam ją nawet w rankingu najlepszych książek ubiegłego roku, ale jakoś umknęło mi to, aby o niej troszkę napisać zarówno tutaj jak i na blogu. Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele , to książka kierowana do młodzieży, jednak sama bardzo wiele ciekawych informacji związanych z naszym organizmem odnotowałam. Jest to pozycja napisana z charakterystyczną dozą humoru Kay'a, a ja owy humor bardzo lubię. Autor w ciekawy i zabawny sposób opisuje działanie poszczególnych narządów w ciele człowieka i rzuca wieloma ciekawostkami z nimi związanymi. Podczas lektury żałowałam troszkę, że sama w czasie nauki biologii w klasach gimnazjalnych czy licealnych nie miałam dostępu do tego typu pozycji. Jak dla mnie jest to super książka do przyswajania wiedzy, bowiem opróc

STANY OSTRE. JAK PSYCHIATRZY LECZĄ NASZE DZIECI | MARTA SZAREJKO

  O Stanach ostrych Marty Szarejko wspominałam przy okazji podsumowania roku 2021, jednak dopiero teraz, w kwietniu, postanawiam na temat tego tytułu nieco Wam napisać. Super, jestem z siebie bardzo dumna… Szarejko na początku nie chciała pisać o psychiatrii dziecięcej, dlatego, że w żaden sposób temat jej nie dotyczył. Okazało się jednak, że to, co uważała za minus, okazało się ogromnym plusem jej położenia, bowiem nie podchodziła do tematu tak samo emocjonalnie jak podchodziłaby matka. Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci to książka o poziomie szpitali psychiatrycznych w Polsce, o ich nierentowności i niewydajności. Jest źle, to jakże podnoszące na duchu przesłanie można wynieść z lektury. Autorka rozmawia z pracownikami i dyrektorami placówek w różnych częściach kraju, dowiaduje się wielu ciekawych, chociaż dołujących rzeczy, a tą wiedzą dzieli się z czytelnikami. Na pewno mnie przeraża to, że w szpitalach nie ma miejsc, że dzieci śpią na dostawkach do dostawek, pokątn

Saga Zmierzch: Przed Świtem, część 2 (2012)

Tytuł: Saga Zmierzch: Przed Świtem, część 2 Premiera: 16 listopada [Polska], 14 listopada [Świat] Gatunek: Horror, Romans Produkcja: USA Reżyseria: Bill Condon Scenariusz: Melissa Rosenberg Obsada: Bella – Kristen Stewart Edward – Robert Pattinson Jacob – Taylor Lautner Renesmee – Mackenzie Foy Alice – Ashley Green Jasper – Jackson Rathborne Esme – Elizabeth Reaser Carlisle – Peter Facinelli Emmet – Kellan Lutz Rose – Nikki Red Charlie – Billy Burke Irina – Maggie Grace Aro Volturi – Michael Sheen Marcus Volturi – Christopher Heyerdahl Cauis – Jamie Campbell Bower Jane – Dakota Fanning Alec – Cameron Bright Nareszcie udało mi się wybrać na film Saga Zmierzch: Przed Świtem. A raczej na drugą część, która jednocześnie kończy przygodę Edwarda i Belli. Akurat jeśli chodzi o Zmierzch, to byłam w kinie tylko na Księżycu w Nowiu i na teraz omawianym filmie. Dlaczego? Bo tak wyszło. Bo na inne części n