Przejdź do głównej zawartości

GDY ZASYPIE ŚNIEG | AGATA PRZYBYŁEK


Drugi rok z rzędu umilałam sobie oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia powieścią Agaty Przybyłek. Tym razem padło na jej najnowszą książkę: Gdy zasypie śnieg. Nie ukrywam w ogóle faktu, iż bardzo polubiłam prozę autorki i bijące z niej ciepło. Dlatego właśnie cieszę się, że przekonałam się w końcu do naszych rodzimych pisarzy i do książek, które mają po prostu dawać przyjemność czytelnikowi.

W Gdy zasypie śnieg Przybyłek stworzyła dwie główne postaci kobiece, które bardzo różnią się charakterami i stylem życia, pomimo bliskich powiązań rodzinnych – są bowiem babcią i wnuczką. Janina jest tą przebojową i energiczną osobą z tej dwójki, jest wdową o ogromnym sercu, lubiącą pomagać innym. Marta natomiast jest pracoholiczką, której odpowiada aktualny – wolny – status życiowy. Babcia Janina nie może pogodzić się z zapracowaniem wnuczki, dlatego właśnie na Święta Bożego Narodzenia postanawia podarować tej dwutygodniowy wyjazd w góry dla dwóch osób – dla Janiny i Marty ;) Termin wyjazdu – już po świętach, bowiem życie jest za krótkie, aby odkładać je na później.


W malowniczej, zaśnieżonej miejscowości pod Zakopanem, dwie kobiety rozpoczynają piękną, choć momentami trudną (przede wszystkim emocjonalnie) przygodę. Niby są razem na babskim, międzypokoleniowym wyjeździe, ale czasami ich drogi się rozchodzą za sprawą zaangażowania, głównie starszej pani, w poznawanie nowych osób – a konkretnie jednej – płci męskiej, oczywiście. Na babcię i wnuczkę czekają piękne i trudniejsze chwile, momenty zbliżenia jak i niezrozumienia, zwłaszcza wtedy, kiedy to babcia zachowuje się niczym puszczona wolno nastolatka.

Agata Przybyłek kolejny raz napisała ciepłą, pełną wartości rodzinnych powieść, w której jest cała masa wsparcia wobec bohaterów, niezależnie od ich wieku. Nie ważne ile kto ma lat, każdy jest traktowany z szacunkiem. Gdy zasypie śnieg jest słodką opowieścią o więzach rodzinnych oraz o miłości, na którą się nie czekało. Oprócz tego, autorka postanowiła w swojej powieści poruszyć bardzo ważny temat społeczny, na który każdy z nas powinien być wyczulony – o co dokładnie chodzi nie chciałabym pisać, bo mogłaby ta informacja zepsuć odbiór lektury.

Gdy zasypie śnieg, to historia, która umili każdemu zimowe wieczory, bo nie trzeba jej czytać tylko przed Świętami. Nawet w deszczowe lato będzie ciepło otulać serce czytelnika. Jeżeli jeszcze jakimś cudem nie znacie prozy Agaty Przybyłek, to zdecydowanie możecie zacząć od właśnie tego tytułu, na pewno nie pożałujecie. Jest też duże prawdopodobieństwo, że wciągniecie się w historie kreowane przez tę autorkę do tego stopnia, że będziecie je pochłaniać w błyskawicznym tempie – ja tak mam od samego początku i tego nie żałuję. Okej, żałuję troszkę tego, że nie rozpoczęłam swojej przygody z Przybyłek od razu, kiedy tylko usłyszałam to nazwisko wśród polskich pisarek ;)

Komentarze

Zobacz również:

TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY

Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę Adama Kay'a Twoja anatomia . Umieściłam ją nawet w rankingu najlepszych książek ubiegłego roku, ale jakoś umknęło mi to, aby o niej troszkę napisać zarówno tutaj jak i na blogu. Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele , to książka kierowana do młodzieży, jednak sama bardzo wiele ciekawych informacji związanych z naszym organizmem odnotowałam. Jest to pozycja napisana z charakterystyczną dozą humoru Kay'a, a ja owy humor bardzo lubię. Autor w ciekawy i zabawny sposób opisuje działanie poszczególnych narządów w ciele człowieka i rzuca wieloma ciekawostkami z nimi związanymi. Podczas lektury żałowałam troszkę, że sama w czasie nauki biologii w klasach gimnazjalnych czy licealnych nie miałam dostępu do tego typu pozycji. Jak dla mnie jest to super książka do przyswajania wiedzy, bowiem opróc

ILUZJA | MIECZYSŁAW GORZKA

Czytając książkę Iluzja Mieczysława Gorzki, drugi tom serii Cienie przeszłości , miałam wrażenie, że ta historia się nie kończy. Wiele różnych rzeczy ma miejsce w tym tomie, tak wiele razy główny bohater dochodził do rozwiązania zagadki, że całość się dłużyła, aczkolwiek nie męczyła czytelnika. Po prostu zwrotów akcji jest tutaj cała masa. Akcja powieści toczy się kilka lat po zakończeniu Martwego sadu , chociaż ma się wrażenie, że u Marcina Zakrzewskiego nie zmieniło się praktycznie nic. Ciągle jest sam, chociaż próbował sobie ułożyć życie z kobietą, ale oddanie pracy zwyciężyło pojedynek miłość – zaangażowanie w łapanie morderców . W tej części mamy do czynienia z morderstwami, które na pozór nie mają ze sobą nic wspólnego. Oprócz tego, na strychu wrocławskiej kamienicy odnaleziono ciało kobiety, która nie żyła od wielu już lat. Jak można się już domyślić, w tej części autor postanowił sięgnąć po znacznie cięższą emocjonalną amunicję i w swojej książce stworzył motyw nekrofilii. Br

Pax | Sara Pennypacker

 Zabierając się za książkę Pax , nie miałam pojęcia jakiego typu treść dostanę. Tytuł i okładka nie były mi obce, jednak zarysu fabuły nie znałam, i dobrze. Mam problem z określeniem grupy odbiorców, bo z jednej strony może to być młodzież do lat 15-16, a z drugiej, nie ma problemu, aby ktoś nieco starszy, mógł się odnaleźć w tej historii, bo ja się odnalazłam. Akcja książki toczy się w czasach wojennych, a główni bohaterowie przeżywają własne walki, z przeznaczeniem, z bólem i tęsknotą. Dwunastoletni Peter w związku z przeprowadzką do dziadka, musiał oddać swojego lisa, wraz z tatą zostawili go w lesie. Pax, czyli lis, nigdy nie nauczył się polować, był w pełni udomowiony i aktualne jego położenie może doprowadzić do jednego - do śmierci zwierzęcia. Chłopak nie może pogodzić się z z tym, co uczynił i postanawia przejść pięćset kilometrów, aby zabrać lisa. Narratorami powieści są chłopak i lis, a rozdziały są naprzemienne. Czytelnik z zapartym tchem śledzi to, co dzieje