Przejdź do głównej zawartości

ZAPLANUJ SOBIE ŚMIERĆ | MILENA WÓJTOWICZ


Do tej pory miałam okazję czytać komedię kryminalną tylko jednego autora, Jacka Galińskiego, który swoją główną bohaterką, panią Zofią, namieszał mi w głowie. Tym razem wzięłam na tapet książkę Mileny Wójtowicz Zaplanuj sobie śmierć, która jest zupełnie innym rodzajem rozśmieszacza niż ta z panią Wilkońską.

W Opolskim zakładzie pracy znaleziono trupa. Trup nie jest nieznajomy, bowiem jest to jeden z pracowników, który jak na złość innym, postanowił umrzeć na paletach produktów ukończonych, więc krew je zalała i wszystko będzie trzeba robić od początku no i opóźnienia będą, a klienci nie będą z tego faktu zadowoleni. Jakby tego było mało, denatem jest pracownik, który ostatnio u innych sobie podpadł i ogólnie nie był lubiany. Zatem kto zabił? Czy to była zemsta?

Milena Wójtowicz fajnie operuje słowem, potrafi wczuć się w problemy pracowników produkcji i wie co jest dla nich ważniejsze od samego trupa – produkcja stać nie może! ;) Na początku miałam ciężko, aby wczuć się w tok akcji, aby nadążyć za wydarzeniami, bo chociaż wszystko dzieje się jednego dnia, to jednak wrażeń bohaterowie mają całkiem sporo. Nie ma w książce głównej postaci, której oczami wiedzielibyśmy całą akcję, historia jest zatem opowiedziana w trzeciej osobie, dzięki czemu jesteśmy w stanie poznać wiele osób jednocześnie. Tak jak wspomniałam wyżej, na początku nie czułam książki odpowiednio dobrze, ale po czasie zżyłam się z bohaterami i przeżywałam absurdy sytuacji w jakiej się wszyscy znaleźli, a także śmiałam się z rozmów jakie toczyli, nie szczędząc sobie przy tym wszelkich złośliwości. Każdy z bohaterów ma jakąś cechę charakterystyczną, jeden lubi plotkować, inny jest nieuprzejmy, a jeszcze inny lubi wszystko kontrolować, być na pierwszym planie czy też kolejny nie rozstaje się z telefonem, bo góra (to znaczy szefostwo) na nim wisi.

Wcześniej nie wiedziałam czy komedie kryminalne to gatunek książki, który jestem w stanie polubić. Jasne, Zofię Wilkońską od Jacka Galińskiego bardzo lubię i czekam na kolejne części, ale też musiałyśmy się nieco dotrzeć i bałam się że jest to wyjątek od reguły, bo przecież nie każdego bawi to samo. Tutaj również pomimo początkowych zgrzytów, wczułam się w historię i byłam bardzo ciekawa rozwiązania zagadki kryminalnej jaką przygotowała dla czytelników Milena Wójtowicz.

Zatem nie ma co się rozpisywać, osobiście polecam Wam Zaplanuj sobie śmierć, bo w środku czeka na Was niemało śmiechu i wiele zaskoczeń co do zachować bohaterów i toku w jakim zmierza cała akcja.


Komentarze

Zobacz również:

YOU | SERIAL A KSIĄŻKI

W ubiegłym roku na Netflixie pojawił się serial You , który wciągnął bardzo wiele osób w swoją historię. Ja go obejrzałam dopiero po przeczytaniu książki i był to jak dla mnie bardzo dobry krok. Nieświadomie odłożyłam oglądanie na później nieświadomie, że jest to serial na podstawie książki właśnie. Książkę przeczytałam, serial obejrzałam i chciałam Wam o tym napisać, chciałam porównać te dwie rzeczy. Ale odkładałam tekst i jakoś zwątpiłam w sens, aż tu nagle pojawił się drugi sezon. Słyszałam opinie, że jest lepszy od pierwszego, zaczęłam więc oglądać. Ale kiedy Ukryte ciała do mnie dotarły, porzuciłam Netflixa, aby jednak najpierw sprawdzić treść powyższego tytułu. I to również był dobry krok. Postanowiłam napisać troszkę o swoich odczuciach o serialu, trochę go porównuję do książek, bo jest to jednak ważne. Moje zdanie o Ty i Ukrytych ciałach  znajdziecie na blogu, zatem zachęcam do lektury. Już teraz mogę Wam powiedzieć, że jako zwykły oglądacz serialu jestem zawiedziona fak

STANY OSTRE. JAK PSYCHIATRZY LECZĄ NASZE DZIECI | MARTA SZAREJKO

  O Stanach ostrych Marty Szarejko wspominałam przy okazji podsumowania roku 2021, jednak dopiero teraz, w kwietniu, postanawiam na temat tego tytułu nieco Wam napisać. Super, jestem z siebie bardzo dumna… Szarejko na początku nie chciała pisać o psychiatrii dziecięcej, dlatego, że w żaden sposób temat jej nie dotyczył. Okazało się jednak, że to, co uważała za minus, okazało się ogromnym plusem jej położenia, bowiem nie podchodziła do tematu tak samo emocjonalnie jak podchodziłaby matka. Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci to książka o poziomie szpitali psychiatrycznych w Polsce, o ich nierentowności i niewydajności. Jest źle, to jakże podnoszące na duchu przesłanie można wynieść z lektury. Autorka rozmawia z pracownikami i dyrektorami placówek w różnych częściach kraju, dowiaduje się wielu ciekawych, chociaż dołujących rzeczy, a tą wiedzą dzieli się z czytelnikami. Na pewno mnie przeraża to, że w szpitalach nie ma miejsc, że dzieci śpią na dostawkach do dostawek, pokątn

KRAINA LODU (2013)

USA | ANIMACJA/FAMILIJNY/PRZYGODOWY | 2013 Dzisiaj sięgnę do Oskarowej półki. Jak wiadomo chyba wszystkim, animacja Kraina Lodu zdobyła dwa Oskary. I myślę, że jest godna uwagi i czasu jej poświęconego. Sama jak dotąd bajkę tę oglądałam trzy razy i bardzo ją polubiłam. Uważam, że historia jest przejmująca, poruszająca, a muzyka w niej zawarta dodaje tego wyjątkowego klimatu.