Przejdź do głównej zawartości

ZAWSZE I NA ZAWSZE | KLAUDIA BIANEK


Jeżeli nie czytaliście pierwszej części serii Pastelowej Klaudii Bianek, to nie czytajcie tej opinii, gdyż aby cokolwiek o niej napisać, będę musiała zaspojlerować zakończenie tomu pierwszego. A nie chciałabym nikomu psuć przyjemności poznawania losów bohaterów Życia po Tobie.

Zakończenie Życia po Tobie okazało się dosyć dramatyczne, ponieważ na jaw wyszły niespodziewane rzeczy, których czytelnik naprawdę nie był w stanie się domyślić. Filip ukrywał przed Elizą dosyć istotną informację, która była powodem jego przeprowadzki do Lilecka. Informacja ta zmieniła diametralnie stosunek Elizy do mamy swojego zmarłego męża, bo na wierzch wyszły sprawy sprzed lat i pewne błędy młodości.

Tak bardzo staram się nie zdradzić wszystkiego, naprawdę!

Na początku książki Milena rodzi zdrową córeczkę. Pomimo tego, że nie mieszka już w domu rodzinnym, ma dobry kontakt z rodzeństwem, a także z Filipem, który pomaga jej w tym trudnym dla niej czasie. Właśnie po narodzinach Amelki, drogi Elizy i przystojnego weterynarza na nowo się krzyżują, a dodatkowo problemy z szeroko pojętą przeszłością mężczyzny sprawiają, że ci dwoje coraz częściej mają ze sobą kontakt.

Zawsze i na zawsze to emocjonująca powieść, która w swoim odbiorze nie jest łatwa. Czytelnik (głównie czytelniczka, umówmy się) zastanawia się, jak sama by postąpiła na miejscu Elizy, czy zaangażowałaby się mimo wszystko w związek z Filipem, czy jednam z powodów moralnych – odpuściła swoją nadzieję na nową dawkę radości w swoim życiu. Eliza nie ukrywa tego, że to dzięki Filipowi na jej niebie znowu zaświeciło słońce dające nadzieję na szczęście i codzienną radość. Ma jednak niemałe hamulce przed zaangażowaniem się w związek i te hamulce wcale nie są byle jakie.

Oprócz miłosnych zawirowań, w powieści dzieje się o wiele więcej, bowiem dużo w niej jest o przyjaźni i nowych drogach życiowych, również przeszłość niektórych bohaterów się odzywa, a owa przeszłość nie jest łatwa i może pokrzyżować wiele planów na przyszłość albo aktualnych relacji międzyludzkich.

Proza Klaudii Bianek przypadła mi do gustu, jest wciągająca i angażująca czytelnika. Kolejny raz pisarka przybliża odbiorcy to, jak wygląda życie z dzieckiem z zespołem Downa, a oprócz tego skupia się na relacjach międzyludzkich, przyjaźniach i wartościach, które warto u siebie pielęgnować.

Ciągle nie wiem, dlaczego nie zdecydowałam się na wcześniejsze zapoznanie z twórczością Bianek, ale czasem człowiek popełnia błędy, prawda? Plusem mojego późnego zabrania się do czytania serii Pastelowej było to, że mogłam całą trylogię poznać za jednym zamachem i nie musiałam czekać na premierę kolejnych części ;)  

Komentarze

  1. Ja jeszcze nie dałam się skusić n tę serię, choć nie wykluczam tego w przyszłości. Póki co mam pewien problem z polskimi autorami, ale oswajam się.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie mojej recenzji. ;)
Zachęcam do dyskusji na temat powyższego tekstu! *.*

Zobacz również:

TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY

Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę Adama Kay'a Twoja anatomia . Umieściłam ją nawet w rankingu najlepszych książek ubiegłego roku, ale jakoś umknęło mi to, aby o niej troszkę napisać zarówno tutaj jak i na blogu. Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele , to książka kierowana do młodzieży, jednak sama bardzo wiele ciekawych informacji związanych z naszym organizmem odnotowałam. Jest to pozycja napisana z charakterystyczną dozą humoru Kay'a, a ja owy humor bardzo lubię. Autor w ciekawy i zabawny sposób opisuje działanie poszczególnych narządów w ciele człowieka i rzuca wieloma ciekawostkami z nimi związanymi. Podczas lektury żałowałam troszkę, że sama w czasie nauki biologii w klasach gimnazjalnych czy licealnych nie miałam dostępu do tego typu pozycji. Jak dla mnie jest to super książka do przyswajania wiedzy, bowiem opróc

ILUZJA | MIECZYSŁAW GORZKA

Czytając książkę Iluzja Mieczysława Gorzki, drugi tom serii Cienie przeszłości , miałam wrażenie, że ta historia się nie kończy. Wiele różnych rzeczy ma miejsce w tym tomie, tak wiele razy główny bohater dochodził do rozwiązania zagadki, że całość się dłużyła, aczkolwiek nie męczyła czytelnika. Po prostu zwrotów akcji jest tutaj cała masa. Akcja powieści toczy się kilka lat po zakończeniu Martwego sadu , chociaż ma się wrażenie, że u Marcina Zakrzewskiego nie zmieniło się praktycznie nic. Ciągle jest sam, chociaż próbował sobie ułożyć życie z kobietą, ale oddanie pracy zwyciężyło pojedynek miłość – zaangażowanie w łapanie morderców . W tej części mamy do czynienia z morderstwami, które na pozór nie mają ze sobą nic wspólnego. Oprócz tego, na strychu wrocławskiej kamienicy odnaleziono ciało kobiety, która nie żyła od wielu już lat. Jak można się już domyślić, w tej części autor postanowił sięgnąć po znacznie cięższą emocjonalną amunicję i w swojej książce stworzył motyw nekrofilii. Br

Pax | Sara Pennypacker

 Zabierając się za książkę Pax , nie miałam pojęcia jakiego typu treść dostanę. Tytuł i okładka nie były mi obce, jednak zarysu fabuły nie znałam, i dobrze. Mam problem z określeniem grupy odbiorców, bo z jednej strony może to być młodzież do lat 15-16, a z drugiej, nie ma problemu, aby ktoś nieco starszy, mógł się odnaleźć w tej historii, bo ja się odnalazłam. Akcja książki toczy się w czasach wojennych, a główni bohaterowie przeżywają własne walki, z przeznaczeniem, z bólem i tęsknotą. Dwunastoletni Peter w związku z przeprowadzką do dziadka, musiał oddać swojego lisa, wraz z tatą zostawili go w lesie. Pax, czyli lis, nigdy nie nauczył się polować, był w pełni udomowiony i aktualne jego położenie może doprowadzić do jednego - do śmierci zwierzęcia. Chłopak nie może pogodzić się z z tym, co uczynił i postanawia przejść pięćset kilometrów, aby zabrać lisa. Narratorami powieści są chłopak i lis, a rozdziały są naprzemienne. Czytelnik z zapartym tchem śledzi to, co dzieje