Przejdź do głównej zawartości

ZOSTAŃ MOIM ANIOŁEM | GABRIELA GARGAŚ


Kiedy sięgałam po Zostań moim aniołem, byłam przekonana, że jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale okazało się, że jestem w błędzie. Latem bowiem zasłuchiwałam się w Lunie Gabrieli Gargaś, o której ostatecznie Wam nie napisałam ani na blogu ani nie wspomniałam na Instagramie.

W tej powieści pisarka postanowiła zamieścić bardzo wiele świątecznej magii i wątków nie zawsze dotyczących samych świąt, ale o specyficznym, kojącym serca, klimacie. Bohaterów, których losy śledzi czytelnik jest kilku, a ich historie życiowe są niejednokrotnie przejmujące i niełatwe. Wydarzenia opisane w Zostań moim aniołem mają miejsce na przestrzeni kilku lat, aby móc dostrzec zmiany, jakie zachodziły u poszczególnych postaci, bowiem niektórych z nich życie nie oszczędzało ostatnimi czasy. Zawody miłosne, brak widocznego sensu życia czy rozpamiętywanie tego, co było, a co zostało utracone na zawsze, to tylko wierzchołek góry lodowej problemów, z jakimi bohaterowie borykali się od lat. Teraz jednak w grudniu może być inaczej, może być jakaś zmiana w ich codzienności.

W Zostań moim aniołem głównych bohaterów jest czwórka, ale historii ludzkich czytelnik poznaje całą masę. Berenika, Marietta, Krzysztof i Konrad na swoich drogach spotykają wiele osób o intrygujących życiorysach i historiach.

Tak naprawdę, autorka w jednej książce potrafi zamieścić tak dużo opowieści, że można by było z tego stworzyć kilka odrębnych powieści świątecznych i nie tylko, i przyznam szczerze, że jest to momentami bardzo ciężkie w odbiorze, bo można się w tych wszystkich zawiłościach losu, skokach czasu i historiach ludzkich zwyczajnie pogubić. Na samym początku również czułam się zagubiona podczas lektury, bo opowieść skacze po latach, aby pokazać zmiany w życiu głównych bohaterów. Pewnie gdybym zapoznawała się z Zostań moim aniołem w formie audio, mogłabym nie ogarnąć na początku tematu. Później, kiedy mamy (głównie) teraźniejszość, jest już lepiej, ale ilość postaci, które chcą coś opowiedzieć czytelnikowi jest tak wielu, że jest to troszkę przytłaczające.

Żebyśmy jednak mieli wszystko jasne i napisane w zrozumiały sposób, to: Gabriela Gargaś napisała bardzo ładną i przejmującą powieść świąteczną, która daje nadzieję, iż po deszczu dla każdego może wyjść słońce, że nie trzeba trwać w martwym punkcie, tylko można pójść na przód i dokonać zmian w życiu. Wszystko może się zmienić, ale do niektórych rzeczy trzeba czasu, aby zmiany mogły się dokonać - nie same, ale naszą ciężką pracą.

W Zostań moim aniołem jest podjęty przez autorkę bardzo poważny temat, a mianowicie temat pracy w szpitalu na OIOMie, jest to dosyć ważny aspekt tej powieści, zwłaszcza, że Berenika, jedna z bohaterek, jest pielęgniarką pracującą na wymienionym oddziale.

Podsumowując i kończąc mój przydługi wywód na temat książki Gargaś, muszę wspomnieć, iż Zostań moim aniołem zdecydowanie bardziej podobała mi się od Luny, w której zasłuchiwałam się latem. Jest to pełna dramatów ludzkich historia, która jednocześnie ma w sobie wiele ciepła i nadziei. Na pewno mogę ją polecić Wam na ten zimowy czas. Pomimo tego, że akcja toczy się w grudniu, to całość nie koncentruje się tylko i wyłącznie wokół świąt, ale wokół ludzi. Bo to ludzie są najważniejsi w Zostań moim aniołem Gabrieli Gargaś. ;)

Komentarze

Zobacz również:

TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY

Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę Adama Kay'a Twoja anatomia . Umieściłam ją nawet w rankingu najlepszych książek ubiegłego roku, ale jakoś umknęło mi to, aby o niej troszkę napisać zarówno tutaj jak i na blogu. Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele , to książka kierowana do młodzieży, jednak sama bardzo wiele ciekawych informacji związanych z naszym organizmem odnotowałam. Jest to pozycja napisana z charakterystyczną dozą humoru Kay'a, a ja owy humor bardzo lubię. Autor w ciekawy i zabawny sposób opisuje działanie poszczególnych narządów w ciele człowieka i rzuca wieloma ciekawostkami z nimi związanymi. Podczas lektury żałowałam troszkę, że sama w czasie nauki biologii w klasach gimnazjalnych czy licealnych nie miałam dostępu do tego typu pozycji. Jak dla mnie jest to super książka do przyswajania wiedzy, bowiem opróc

ILUZJA | MIECZYSŁAW GORZKA

Czytając książkę Iluzja Mieczysława Gorzki, drugi tom serii Cienie przeszłości , miałam wrażenie, że ta historia się nie kończy. Wiele różnych rzeczy ma miejsce w tym tomie, tak wiele razy główny bohater dochodził do rozwiązania zagadki, że całość się dłużyła, aczkolwiek nie męczyła czytelnika. Po prostu zwrotów akcji jest tutaj cała masa. Akcja powieści toczy się kilka lat po zakończeniu Martwego sadu , chociaż ma się wrażenie, że u Marcina Zakrzewskiego nie zmieniło się praktycznie nic. Ciągle jest sam, chociaż próbował sobie ułożyć życie z kobietą, ale oddanie pracy zwyciężyło pojedynek miłość – zaangażowanie w łapanie morderców . W tej części mamy do czynienia z morderstwami, które na pozór nie mają ze sobą nic wspólnego. Oprócz tego, na strychu wrocławskiej kamienicy odnaleziono ciało kobiety, która nie żyła od wielu już lat. Jak można się już domyślić, w tej części autor postanowił sięgnąć po znacznie cięższą emocjonalną amunicję i w swojej książce stworzył motyw nekrofilii. Br

Pax | Sara Pennypacker

 Zabierając się za książkę Pax , nie miałam pojęcia jakiego typu treść dostanę. Tytuł i okładka nie były mi obce, jednak zarysu fabuły nie znałam, i dobrze. Mam problem z określeniem grupy odbiorców, bo z jednej strony może to być młodzież do lat 15-16, a z drugiej, nie ma problemu, aby ktoś nieco starszy, mógł się odnaleźć w tej historii, bo ja się odnalazłam. Akcja książki toczy się w czasach wojennych, a główni bohaterowie przeżywają własne walki, z przeznaczeniem, z bólem i tęsknotą. Dwunastoletni Peter w związku z przeprowadzką do dziadka, musiał oddać swojego lisa, wraz z tatą zostawili go w lesie. Pax, czyli lis, nigdy nie nauczył się polować, był w pełni udomowiony i aktualne jego położenie może doprowadzić do jednego - do śmierci zwierzęcia. Chłopak nie może pogodzić się z z tym, co uczynił i postanawia przejść pięćset kilometrów, aby zabrać lisa. Narratorami powieści są chłopak i lis, a rozdziały są naprzemienne. Czytelnik z zapartym tchem śledzi to, co dzieje