Przejdź do głównej zawartości

ŻYCIE W PRL. I STRASZNIE, I ŚMIESZNIE - IWONA KIENZLER





Książki historyczne, mówiące o jakimś konkretnym okresie w dziejach, np. Polski, nie muszą być trudne/ciężkie w odbiorze. Iwona Kienzler pokazała mi, że nie każda lektura historyczna bądź polityczna jest toporna, czy nawet nudna. Bowiem Życie w PRL. I strasznie, i śmiesznie tejże autorki, to naprawdę dobrze napisana pozycja, którą czytało mi się niezwykle przyjemnie. 

Z pewnością jest to książka dla każdego, zarówno dla tych, którzy przeżyli PRL, aby powspominać tamte czasy i być może aby również załamać ręce nad tym, jak to wszystko wtedy wyglądało. Z drugiej strony osoby mające naście, bądź nieco więcej lat także będą w stanie wiele wynieść z tegoż tytułu, przede wszystkim wiedzy historycznej, gdyż jest w tej pozycji jej bardzo dużo. 

Szok i niedowierzanie! Naprawdę tak się działo w powojennej Polsce? Absurd goni absurd, nie wiadomo czy śmiac się czy płakać. 

I strasznie i śmiesznie, czyli dokładnie tak, jak głosi okładka książki, która w żaden sposób nie kłamie. Autorka ukazuje czytelnikowi czyste fakty historyczne, pokazuje jak naprawdę było, jednak przeplata w tekście również nieco śmieszne, wręcz zakrawające o absurd fragmenty, powtarzane w czasach PRLu dowcipy o aktualonych rządzących czy sytuacji gospodarczej Polaków. 

Iwona Kienzler nie boi się krytykować, wyśmiewać i kpić z ówczesnej władzy i sytuacji czy nawet naiwności Polaków. Jej styl pisania jest lekki, naturalny i niejednokrotnie sarkastyczny, co bardzo mi przypadło do gustu. Rozdziały podzielone są m.in. na te mówiące o zmieniającej się władzy, na te o kobietach, subkulturach czy nawet alkoholu. Wszystko jest na swoim miejscu, poukładane i dobrze opisane. Ta książka jest wielką dawką historii i prawdy, krórą warto znać. 

Rzeczą, której zdecydowanie brakowało mi w przypadku wydania powyższego tytułu, to zdjęcia, dokumenty, plakaty. Książka ta, to jedynie tekst, bez żadnych ilustracji, które zdecydowanie pomogłyby w jej odbiorze. Niejednokrotnie autorka opisuje w swoim dziele jakieś plakaty, ubiór rodaków, czy dziwne mody panujące wtedy u subkultur. Na pewno wydanie książki ze zdjęciami tylko pozytywnie płynęłoby na jej odbiór przez czytelnika, gdyż ten nieraz potrzebuje i oczekuje potwierdzenia. 

Mimo tego minusu, książkę odebrałam bardzo pozytywnie. Jest to dobrze napisany tytuł, z którego można wynieść ogrom wiedzy. Mogę go serdecznie polecić wszystkim, niezależnie od wieku! 


* * * * * * * * * * *


A teraz mam dla Was coś, co Tygryski lubią najbardziej, czyli konkurs! Do wygrania jest jeden egzemplarz książki Życie w PRL. I strasznie, i śmiesznie autorstwa Iwony Kienzler. Książka jest naprawdę ciekawa, dlatego zachęcam Was do wzięcia udziału w konkursie. 

Zasady konkursu są naprawdę proste. Wystarczy w terminie 20.04-30.04.2015 odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego chciałbyś/nie chciałbyś żyć w czasach PRLu w Polsce? 

Odpowiadać można albo pod tym postem albo pod filmikiem na YouTube, gdzie również znajdziecie moją recenzję powyższego tytułu. 


Zasady konkursu:
  1. Organizatorem konkursu jest autorka bloga Herbatka z Książką oraz kanału na YouTube o tej samej nazwie.
  2. Fundatorem nagrody jest Wydawnictwo Bellona
  3. Nagrodą w konkursie jest książka Życie w PRL. I strasznie, i śmiesznie
  4. Konkurs zostanie rozstrzygnięty poprzez wybranie najlepszej odpowiedzi na pytanie Dlaczego chciałbyś/nie chciałbyś żyć w czasach PRLu w Polsce?
  5. Biorący udział w konkursie zobowiązany jest do napisania komentarza z odpowiedzią na pytanie pod postem lub filmikiem konkursowym.
  6. Miło by było, gdyby uczestnik konkursu był obserwatorem bloga Herbatka z Książką oraz kanału na YT
  7. Uczestnik powinien posiadać adres korespondencyjny na terenie Polski. 
  8. Konkurs trwa od  20.04.2015 - 30.04.2015
  9. Zwycięzca konkursu zobowiązany jest do kontaktu z autorką bloga/vloga do trzech dni od rozstrzygnięcia konkursu. 
  10. Wyniki konkursu zostaną podane do trzech dni roboczych od zakończenia konkursu.
  11. Rozdanie nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.). 
  12. Powodzenia!


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bellona

Komentarze

  1. Nie będę brała udziału w konkursie, ale chętnie sięgnę kiedyś po tę pozycję, bo lubię dowiedzieć się czegoś nowego na temat życia ludzi w minionych latach. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat mąż wczoraj wypożyczył. Mnie jakoś nie zachęca. Udziału w konkursie nie biorę, z góry przepraszam ;) Żyłam (przez kilka lat) w PRLu i szczerze bym się zamieniła... No, taki sentymentalny nastrój :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie mojej recenzji. ;)
Zachęcam do dyskusji na temat powyższego tekstu! *.*

Zobacz również:

YOU | SERIAL A KSIĄŻKI

W ubiegłym roku na Netflixie pojawił się serial You , który wciągnął bardzo wiele osób w swoją historię. Ja go obejrzałam dopiero po przeczytaniu książki i był to jak dla mnie bardzo dobry krok. Nieświadomie odłożyłam oglądanie na później nieświadomie, że jest to serial na podstawie książki właśnie. Książkę przeczytałam, serial obejrzałam i chciałam Wam o tym napisać, chciałam porównać te dwie rzeczy. Ale odkładałam tekst i jakoś zwątpiłam w sens, aż tu nagle pojawił się drugi sezon. Słyszałam opinie, że jest lepszy od pierwszego, zaczęłam więc oglądać. Ale kiedy Ukryte ciała do mnie dotarły, porzuciłam Netflixa, aby jednak najpierw sprawdzić treść powyższego tytułu. I to również był dobry krok. Postanowiłam napisać troszkę o swoich odczuciach o serialu, trochę go porównuję do książek, bo jest to jednak ważne. Moje zdanie o Ty i Ukrytych ciałach  znajdziecie na blogu, zatem zachęcam do lektury. Już teraz mogę Wam powiedzieć, że jako zwykły oglądacz serialu jestem zawiedziona fak

STANY OSTRE. JAK PSYCHIATRZY LECZĄ NASZE DZIECI | MARTA SZAREJKO

  O Stanach ostrych Marty Szarejko wspominałam przy okazji podsumowania roku 2021, jednak dopiero teraz, w kwietniu, postanawiam na temat tego tytułu nieco Wam napisać. Super, jestem z siebie bardzo dumna… Szarejko na początku nie chciała pisać o psychiatrii dziecięcej, dlatego, że w żaden sposób temat jej nie dotyczył. Okazało się jednak, że to, co uważała za minus, okazało się ogromnym plusem jej położenia, bowiem nie podchodziła do tematu tak samo emocjonalnie jak podchodziłaby matka. Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci to książka o poziomie szpitali psychiatrycznych w Polsce, o ich nierentowności i niewydajności. Jest źle, to jakże podnoszące na duchu przesłanie można wynieść z lektury. Autorka rozmawia z pracownikami i dyrektorami placówek w różnych częściach kraju, dowiaduje się wielu ciekawych, chociaż dołujących rzeczy, a tą wiedzą dzieli się z czytelnikami. Na pewno mnie przeraża to, że w szpitalach nie ma miejsc, że dzieci śpią na dostawkach do dostawek, pokątn

KRAINA LODU (2013)

USA | ANIMACJA/FAMILIJNY/PRZYGODOWY | 2013 Dzisiaj sięgnę do Oskarowej półki. Jak wiadomo chyba wszystkim, animacja Kraina Lodu zdobyła dwa Oskary. I myślę, że jest godna uwagi i czasu jej poświęconego. Sama jak dotąd bajkę tę oglądałam trzy razy i bardzo ją polubiłam. Uważam, że historia jest przejmująca, poruszająca, a muzyka w niej zawarta dodaje tego wyjątkowego klimatu.