Przejdź do głównej zawartości

NIEDŁUGIE ŻYCIE. KIEDY POZWOLIĆ DZIECKU ODEJŚĆ | DARIUSZ KUĆ

Myślę, że dzisiaj jest idealny dzień, aby napisać Wam o książce.
Myślę, że dzisiaj jest IDEALNY dzień, aby napisać o TEJ książce, bo 15 października, to Światowy Dzień Dziecka Utraconego.

I od razu nasz nastrój się zmienia, mięśnie się spinają, a twarz poważnieje.

Dzisiaj przychodzę do Was z kilkoma słowami o książce Niedługie życie. Kiedy pozwolić dziecku odejść Dariusza Kucia. Jest to lektura niełatwa, bo o śmierci dzieci.

Dariusz Kuć jest lekarzem pracującym w Białostockim Hospicjum dla Dzieci, a na łamach swojej książki rozmawia z rodzicami, których pociechy były pod opieką powyższego Hospicjum. Rozmowy są pełne wrażliwości i konkretnej wiedzy medycznej. Rodzice opowiadają o przebiegu chorób, o diagnozach i leczeniach i o tym, że szpital kojarzy im się niejednokrotnie z traumą i brakiem uczucia do małego pacjenta oraz jego opiekunów. Rozmówcy opowiadają, dlaczego zdecydowali się na leczenie tylko i wyłącznie domowe dziecka pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, a nawet nie tyle zdecydowali się na leczenie, co łagodzenie bólu i ułatwianie codziennego funkcjonowania. Są to rodzice, którzy zdecydowali o tym, że trzeba czekać na śmierć swojego potomstwa, bo utrzymywanie go przy życiu na siłę nie ma sensu i daje więcej bólu maluchowi niż jest to konieczne.


Niedługie życie. Kiedy pozwolić dziecku odejść czyta się z bólem serca i łzami w oczach. Nie jestem sobie nawet w stanie wyobrazić tego, jak wielka tragedia w życiu spotkała rozmówców Kucia. Choroba dziecka nigdy nie jest czymś łatwym i trzeba wiele siły i wsparcia z zewnątrz, aby zajmować się terminalnie chorym potomkiem. Kiedy jednak nad rodziną wisi widmo śmierci pociechy, jest to sytuacja, z którą w żadnym wypadku nie umiem się utożsamić i nawet nie chcę tego robić. Podczas lektury odczuwałam jednak wielki szacunek do osób, które zdecydowały się na niepodtrzymywanie sztucznie dziecka przy życiu i danie mu umrzeć w najbardziej spokojny sposób jaki jest mu dane. Odczuwałam szacunek do tych rodziców również dlatego, że zdecydowali się o tym opowiedzieć na łamach książki i być może pomóc innej rodzinie podjąć tak trudną życiową decyzję.

Zdecydowanie jest to lektura dla osób o mocnych nerwach. Mi, jako matce było ciężko momentami, chociaż wiem, że trzeba czytać takie trudne książki, bo nie tylko lukrem nasze życie może być posypane. Różne życiowe tragedie mogą nas spotkać i nie warto zamykać swojej świadomości na takie trudne tematy. A dzisiaj jest taki dzień (15 października), że warto mówić o śmierci najmłodszych, wspominać ich i modlić się za nich. Pozwolenie godnie umrzeć dzieciom, to najważniejsza decyzja życiowa rodziców, których historię możemy poznać za sprawą książki Niedługie życie Dariusza Kucia.

Czytajcie, bo warto.

Komentarze

Zobacz również:

TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY

Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę Adama Kay'a Twoja anatomia . Umieściłam ją nawet w rankingu najlepszych książek ubiegłego roku, ale jakoś umknęło mi to, aby o niej troszkę napisać zarówno tutaj jak i na blogu. Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele , to książka kierowana do młodzieży, jednak sama bardzo wiele ciekawych informacji związanych z naszym organizmem odnotowałam. Jest to pozycja napisana z charakterystyczną dozą humoru Kay'a, a ja owy humor bardzo lubię. Autor w ciekawy i zabawny sposób opisuje działanie poszczególnych narządów w ciele człowieka i rzuca wieloma ciekawostkami z nimi związanymi. Podczas lektury żałowałam troszkę, że sama w czasie nauki biologii w klasach gimnazjalnych czy licealnych nie miałam dostępu do tego typu pozycji. Jak dla mnie jest to super książka do przyswajania wiedzy, bowiem opróc

SCENY EROTYCZNE W KSIĄŻKACH – CZY SĄ ONE W OGÓLE KONIECZNE?

Co? Po co w ogóle taki temat? Nie jestem znawczynią romansideł. Nie jest to nawet mój ulubiony gatunek literacki. Ale wiecie co, wypowiem się. Nie znam się, ale się wypowiem . Bo mogę. Nie da się ukryć, że od kilku lat na rynku wydawniczym pojawił się cały ogrom romansideł, a dokładniej nawet – literatury erotycznej. Kilka z nich przeczytałam i nie mogę zaprzeczyć, że potrafią one zaangażować czytelniczkę i wciągnąć w swój świat. Jednak nie o tym, czy taki typ literatury jest nam potrzebny chciałabym dzisiaj pisać. Podczas czytania książki Falling fast , a wcześniej Jednak mnie kochaj i Tylko bądź przy mnie zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak bardzo przez kilka lat zmienił się sposób opisywania scen erotycznych w książkach, w romansach, w literaturze, która chce nosić miano pięknej. Od kiedy zaczęły pojawiać się erotyki, autorzy (głównie autorki jak mniemam) zaczęli kombinować w swoich małych dziełach z opisami scen zbliżeń między bohaterami. Jest ich za dużo, albo są za obszer

Saga Zmierzch: Przed Świtem, część 2 (2012)

Tytuł: Saga Zmierzch: Przed Świtem, część 2 Premiera: 16 listopada [Polska], 14 listopada [Świat] Gatunek: Horror, Romans Produkcja: USA Reżyseria: Bill Condon Scenariusz: Melissa Rosenberg Obsada: Bella – Kristen Stewart Edward – Robert Pattinson Jacob – Taylor Lautner Renesmee – Mackenzie Foy Alice – Ashley Green Jasper – Jackson Rathborne Esme – Elizabeth Reaser Carlisle – Peter Facinelli Emmet – Kellan Lutz Rose – Nikki Red Charlie – Billy Burke Irina – Maggie Grace Aro Volturi – Michael Sheen Marcus Volturi – Christopher Heyerdahl Cauis – Jamie Campbell Bower Jane – Dakota Fanning Alec – Cameron Bright Nareszcie udało mi się wybrać na film Saga Zmierzch: Przed Świtem. A raczej na drugą część, która jednocześnie kończy przygodę Edwarda i Belli. Akurat jeśli chodzi o Zmierzch, to byłam w kinie tylko na Księżycu w Nowiu i na teraz omawianym filmie. Dlaczego? Bo tak wyszło. Bo na inne części n