Przejdź do głównej zawartości

NIEDŁUGIE ŻYCIE. KIEDY POZWOLIĆ DZIECKU ODEJŚĆ | DARIUSZ KUĆ

Myślę, że dzisiaj jest idealny dzień, aby napisać Wam o książce.
Myślę, że dzisiaj jest IDEALNY dzień, aby napisać o TEJ książce, bo 15 października, to Światowy Dzień Dziecka Utraconego.

I od razu nasz nastrój się zmienia, mięśnie się spinają, a twarz poważnieje.

Dzisiaj przychodzę do Was z kilkoma słowami o książce Niedługie życie. Kiedy pozwolić dziecku odejść Dariusza Kucia. Jest to lektura niełatwa, bo o śmierci dzieci.

Dariusz Kuć jest lekarzem pracującym w Białostockim Hospicjum dla Dzieci, a na łamach swojej książki rozmawia z rodzicami, których pociechy były pod opieką powyższego Hospicjum. Rozmowy są pełne wrażliwości i konkretnej wiedzy medycznej. Rodzice opowiadają o przebiegu chorób, o diagnozach i leczeniach i o tym, że szpital kojarzy im się niejednokrotnie z traumą i brakiem uczucia do małego pacjenta oraz jego opiekunów. Rozmówcy opowiadają, dlaczego zdecydowali się na leczenie tylko i wyłącznie domowe dziecka pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, a nawet nie tyle zdecydowali się na leczenie, co łagodzenie bólu i ułatwianie codziennego funkcjonowania. Są to rodzice, którzy zdecydowali o tym, że trzeba czekać na śmierć swojego potomstwa, bo utrzymywanie go przy życiu na siłę nie ma sensu i daje więcej bólu maluchowi niż jest to konieczne.


Niedługie życie. Kiedy pozwolić dziecku odejść czyta się z bólem serca i łzami w oczach. Nie jestem sobie nawet w stanie wyobrazić tego, jak wielka tragedia w życiu spotkała rozmówców Kucia. Choroba dziecka nigdy nie jest czymś łatwym i trzeba wiele siły i wsparcia z zewnątrz, aby zajmować się terminalnie chorym potomkiem. Kiedy jednak nad rodziną wisi widmo śmierci pociechy, jest to sytuacja, z którą w żadnym wypadku nie umiem się utożsamić i nawet nie chcę tego robić. Podczas lektury odczuwałam jednak wielki szacunek do osób, które zdecydowały się na niepodtrzymywanie sztucznie dziecka przy życiu i danie mu umrzeć w najbardziej spokojny sposób jaki jest mu dane. Odczuwałam szacunek do tych rodziców również dlatego, że zdecydowali się o tym opowiedzieć na łamach książki i być może pomóc innej rodzinie podjąć tak trudną życiową decyzję.

Zdecydowanie jest to lektura dla osób o mocnych nerwach. Mi, jako matce było ciężko momentami, chociaż wiem, że trzeba czytać takie trudne książki, bo nie tylko lukrem nasze życie może być posypane. Różne życiowe tragedie mogą nas spotkać i nie warto zamykać swojej świadomości na takie trudne tematy. A dzisiaj jest taki dzień (15 października), że warto mówić o śmierci najmłodszych, wspominać ich i modlić się za nich. Pozwolenie godnie umrzeć dzieciom, to najważniejsza decyzja życiowa rodziców, których historię możemy poznać za sprawą książki Niedługie życie Dariusza Kucia.

Czytajcie, bo warto.

Komentarze

Zobacz również:

YOU | SERIAL A KSIĄŻKI

W ubiegłym roku na Netflixie pojawił się serial You , który wciągnął bardzo wiele osób w swoją historię. Ja go obejrzałam dopiero po przeczytaniu książki i był to jak dla mnie bardzo dobry krok. Nieświadomie odłożyłam oglądanie na później nieświadomie, że jest to serial na podstawie książki właśnie. Książkę przeczytałam, serial obejrzałam i chciałam Wam o tym napisać, chciałam porównać te dwie rzeczy. Ale odkładałam tekst i jakoś zwątpiłam w sens, aż tu nagle pojawił się drugi sezon. Słyszałam opinie, że jest lepszy od pierwszego, zaczęłam więc oglądać. Ale kiedy Ukryte ciała do mnie dotarły, porzuciłam Netflixa, aby jednak najpierw sprawdzić treść powyższego tytułu. I to również był dobry krok. Postanowiłam napisać troszkę o swoich odczuciach o serialu, trochę go porównuję do książek, bo jest to jednak ważne. Moje zdanie o Ty i Ukrytych ciałach  znajdziecie na blogu, zatem zachęcam do lektury. Już teraz mogę Wam powiedzieć, że jako zwykły oglądacz serialu jestem zawiedziona fak

Akcja Nie z tej ziemi - Czytaj.pl

Kto z nas nie lubi czytać, ten niech pierwszy rzuci kamieniem!  Ja lubię czytać i ostatnimi czasy nie ma dla mnie różnicy, czy mam do czynienia z ebookiem, audiobookiem czy książką papierową. Liczy się dla mnie zdobywanie nowych literackich doświadczeń ;)  Jak co roku w listopadzie, ruszyła wielka akcja Czytaj.pl i Woblink.com z hasłem przewodnim: Nie z tej ziemi!  W tym sezonie, również jest dostępnych, zupełnie za darmo!, 12 tytułów. Jakie dokładnie, dowiecie się z poniższej grafiki: Sama mam za sobą już dwa tytuły, o których pisałam w zeszłym roku na blogu. Żałobnica Roberta Małeckiego była bardzo ciekawa i wciągająca, a Chwilowa anomalia , to rozmowy okołocovidowe, z którymi warto się zapoznać.  Aby dołączyć do akcji trzeba zeskanować specjalny kod QR, który przeniesie Was do strony z darmowymi ebookami i audiobookami. Zostawiam Wam kod poniżej, korzystajcie z niego śmiało ;)  Sama będę Was informować na swoim Instagramie Herbatkazksiazka   o tym, na jakie darmowe lektury się zdec

STOS CZERWIEC

Witajcie moi drodzy! Dzisiaj publikuję spóźniony o dzień stos czerwcowy. Muszę przyznać szczerze, że w czerwcu mnie poniosło, kupiłam kilka książek i dość sporo otrzymałam. Dlatego ten stos jest pokaźnych rozmiarów. Jednak nie przedłużam i już opowiadam co znalazło się w nim.