Przejdź do głównej zawartości

JAK WYCHOWAĆ NAZISTĘ. REPORTAŻ O FANATYCZNEJ EDUKACJI | GREGOR ZIEMER

Fanatyzm nigdy nie prowadzi do czegoś dobrego; fanatyzm to brak równowagi życiowej. Co jednak może się stać, kiedy na czele państwa staje osoba zawładnięta fanatycznymi przekonaniami? Albo znajdzie swoich sprzymierzeńców i wyznawców albo zostanie pokonana i zrzucona z piedestału. W przypadku książki Jak wychować nazistę mamy do czynienia z tym pierwszym, gorszym scenariuszem.

Gregor Ziemer początkiem lat 40tych XX wieku napisać bardzo wstrząsający reportaż mówiący o edukacji w ówczesnych Niemczech. Dyrektor Amerykańskiej Szkoły w Berlinie otrzymał pozwolenie na podglądanie niemieckiego systemu nie tylko edukacji, ale ogólnego szerzenia nazistowskiej propagandy, w której Adolf Hitler jest czczony niczym Bóg. Ziemer zaglądał zarówno do szkół jak i placówek mających szczególne znaczenie dla narodu niemieckiego.

Jak wychować nazistę. Reportaż o fanatycznej edukacji mrozi krew w żyłach i pokazuje takie oblicze nazistowskich Niemiec, o którym w ogóle nie miałam pojęcia. Ziemer porusza temat sterylizacji kobiet, które według kryteriów państwowych, nie mogą (nie powinny!) mieć dzieci. Z drugiej strony, opisuje placówki dla kobiet, które zdecydowały się na urodzenie państwowego potomstwa, dla Hitlera. Wspomina o młodych chłopakach, w sumie jeszcze dzieciach, uczących się jak być dobrymi żołnierzami, chcącymi umrzeć za Hitlera. Cytuje wiersze i teksty nazistowskich piosenek, a w tym wszystkim zmusza współczesne społeczeństwo do refleksji. 

Czy ta historia, która nie ma jeszcze 100 lat, ma szansę jeszcze się powtórzyć?


Jak wychować nazistę, to nie jest książka, o której można rozmyślać w kategoriach dobrze napisana albo źle napisana. Została wydana 80 lat temu i czyta się ją w przejmujący sposób, a sama treść jest raz mniej, raz bardziej angażująca. O edukacji nazistowskiej w sumie wcześniej nie czytałam ani szczególnie nad nią nie rozmyślałam (może teraz z tego powodu jest mi trochę wstyd…), ale jak się okazuje, jest to bardzo ciekawy (chociaż jest to bardzo złe słowo w tym przypadku) ale przede wszystkim, ważny temat.

Była to bardzo przejmująca lektura, którą mogę polecić wszystkim, których temat edukacji w nazistowskich Niemczech interesuje. Ostrzegam jednak, że niektóre wątki są dla osób o mocnych nerwach i warto czasem na chwilkę odłożyć lekturę, aby jej treść przemieliła się przez uczucia i głowę czytelnika.


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Znak

Komentarze

  1. Bardzo ciekawa lektura, na pewno warto przeczytać. Fanatyzm to najgorsze zło.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie mojej recenzji. ;)
Zachęcam do dyskusji na temat powyższego tekstu! *.*

Zobacz również:

YOU | SERIAL A KSIĄŻKI

W ubiegłym roku na Netflixie pojawił się serial You , który wciągnął bardzo wiele osób w swoją historię. Ja go obejrzałam dopiero po przeczytaniu książki i był to jak dla mnie bardzo dobry krok. Nieświadomie odłożyłam oglądanie na później nieświadomie, że jest to serial na podstawie książki właśnie. Książkę przeczytałam, serial obejrzałam i chciałam Wam o tym napisać, chciałam porównać te dwie rzeczy. Ale odkładałam tekst i jakoś zwątpiłam w sens, aż tu nagle pojawił się drugi sezon. Słyszałam opinie, że jest lepszy od pierwszego, zaczęłam więc oglądać. Ale kiedy Ukryte ciała do mnie dotarły, porzuciłam Netflixa, aby jednak najpierw sprawdzić treść powyższego tytułu. I to również był dobry krok. Postanowiłam napisać troszkę o swoich odczuciach o serialu, trochę go porównuję do książek, bo jest to jednak ważne. Moje zdanie o Ty i Ukrytych ciałach  znajdziecie na blogu, zatem zachęcam do lektury. Już teraz mogę Wam powiedzieć, że jako zwykły oglądacz serialu jestem zawiedziona fak

Akcja Nie z tej ziemi - Czytaj.pl

Kto z nas nie lubi czytać, ten niech pierwszy rzuci kamieniem!  Ja lubię czytać i ostatnimi czasy nie ma dla mnie różnicy, czy mam do czynienia z ebookiem, audiobookiem czy książką papierową. Liczy się dla mnie zdobywanie nowych literackich doświadczeń ;)  Jak co roku w listopadzie, ruszyła wielka akcja Czytaj.pl i Woblink.com z hasłem przewodnim: Nie z tej ziemi!  W tym sezonie, również jest dostępnych, zupełnie za darmo!, 12 tytułów. Jakie dokładnie, dowiecie się z poniższej grafiki: Sama mam za sobą już dwa tytuły, o których pisałam w zeszłym roku na blogu. Żałobnica Roberta Małeckiego była bardzo ciekawa i wciągająca, a Chwilowa anomalia , to rozmowy okołocovidowe, z którymi warto się zapoznać.  Aby dołączyć do akcji trzeba zeskanować specjalny kod QR, który przeniesie Was do strony z darmowymi ebookami i audiobookami. Zostawiam Wam kod poniżej, korzystajcie z niego śmiało ;)  Sama będę Was informować na swoim Instagramie Herbatkazksiazka   o tym, na jakie darmowe lektury się zdec

STOS CZERWIEC

Witajcie moi drodzy! Dzisiaj publikuję spóźniony o dzień stos czerwcowy. Muszę przyznać szczerze, że w czerwcu mnie poniosło, kupiłam kilka książek i dość sporo otrzymałam. Dlatego ten stos jest pokaźnych rozmiarów. Jednak nie przedłużam i już opowiadam co znalazło się w nim.