Przejdź do głównej zawartości

JEŚLI TYLKO TY | KLAUDIA BIANEK


Ostatnio całkiem często w moich słuchawkach goszczą powieści Klaudii Bianek, a to dlatego, że jej proza głównie mnie rozluźnia i sprawia mi czytelniczą przyjemność. Tym razem zdecydowałam się na pierwszy tom cyklu Nieobojętność Jeśli tylko ty, który tematycznie różni się od tego, do czego byłam przyzwyczajona w historiach kreowanych przez autorkę. Czytając powyższy tytuł ma się pewność, iż główny bohater jest wzorowany na prawdziwej postaci, o której pewnie każdy z nas słyszał w mniejszym lub większym stopniu.

Kamil Przybora właśnie wyszedł z więzienia po prawie dwudziestu latach odsiadki. Jest aktualnie tematem numer jeden mediów, jednak nie ma zamiaru udzielać nikomu żadnego wywiadu. Woli się schować przed tłumem gapiów i sępów, i zaadoptować do nieznanej mu rzeczywistości. Musi też zebrać siły, bowiem razem ze swoją prawniczką mają jeden cel: wywalczyć odszkodowanie za siedzenie za niewinność.

Agata Targosz jest dziennikarką, która na pozór może wydawać się kobietą z bardzo bogatego domu, a w dodatku pracuje w gazecie, której właścicielem jest jej mąż. Kiedy jednak czytelnik poznaje tę bohaterkę bliżej, dowiaduje się, iż jej życie nie wygląda tak kolorowo jakby się mogło wydawać, a z mężem nie łączy ich zbyt wiele. Jednakże ku wielkiemu zirytowaniu pracowników redakcji, to właśnie Agata dostaje zadanie napisania reportażu o Kamilu Przyborze. Kobieta musi skupić się na tym jednym, bardzo trudnym zadaniu i wzbudzić zaufanie w mężczyźnie, który nie chce z nikim rozmawiać. Być może dopuści do siebie kogoś, kto naprawdę wierzy w jego niewinność, ale czy dziennikarka w ową niewinność byłego więźnia wierzy?

Przybora jest bardzo kruchy, nie zna aktualnego świata, musi się go nauczyć, a nie pozwala mu w tym to, że nie każdy jest zadowolony z jego wyjścia z więzienia. Prawie nie ma nikogo, którego darzyłby zaufaniem, bo oskarżenie o morderstwo sprawiło, że najbliżsi się od niego odwrócili. Agacie doskwiera natomiast pustka, którą jest w stanie wypełnić jej pies i przyjaciel, z którym znają się ze studenckich czasów.

Jeśli tylko ty, to książka o kruchych relacjach, o powolnym budowaniu zaufania i pozorach, które niejednokrotnie bywają łudzące i mylące. To jest najdoroślejsza książka Bianek jaką czytałam, raczej jest już kierowana do starszych czytelniczek. W tej powieści nie znajdziemy szybkiej akcji, raczej całość jest powolna, pełna dylematów głównych bohaterów. To, co mi przeszkadzało, to wieczne powtarzanie przez Agatę tego, że jest z przemocowego domu, że mąż ją zdradza, ale wiele mu zawdzięcza. Jakby jest to istotne do zbudowania postaci, jednak powtarzanie tych informacji tak często, bywało nużące w trakcie lektury, a szkoda.

Moi drodzy, na dniach ma pojawić się tom drugi i ostatni serii Nieobojętność, a ja jestem ciekawa co Klaudia Bianek przygotowała dla swoich bohaterów i tym samym dla czytelników. Ja Wam oczywiście mogę polecić Jeśli tylko ty, jest to książka, którą czyta się szybko, jednocześnie wymaga pełnego skupienia, aby w pełni oddać się tej przejmującej historii.

Komentarze

Zobacz również:

TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY

Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę Adama Kay'a Twoja anatomia . Umieściłam ją nawet w rankingu najlepszych książek ubiegłego roku, ale jakoś umknęło mi to, aby o niej troszkę napisać zarówno tutaj jak i na blogu. Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele , to książka kierowana do młodzieży, jednak sama bardzo wiele ciekawych informacji związanych z naszym organizmem odnotowałam. Jest to pozycja napisana z charakterystyczną dozą humoru Kay'a, a ja owy humor bardzo lubię. Autor w ciekawy i zabawny sposób opisuje działanie poszczególnych narządów w ciele człowieka i rzuca wieloma ciekawostkami z nimi związanymi. Podczas lektury żałowałam troszkę, że sama w czasie nauki biologii w klasach gimnazjalnych czy licealnych nie miałam dostępu do tego typu pozycji. Jak dla mnie jest to super książka do przyswajania wiedzy, bowiem opróc

ILUZJA | MIECZYSŁAW GORZKA

Czytając książkę Iluzja Mieczysława Gorzki, drugi tom serii Cienie przeszłości , miałam wrażenie, że ta historia się nie kończy. Wiele różnych rzeczy ma miejsce w tym tomie, tak wiele razy główny bohater dochodził do rozwiązania zagadki, że całość się dłużyła, aczkolwiek nie męczyła czytelnika. Po prostu zwrotów akcji jest tutaj cała masa. Akcja powieści toczy się kilka lat po zakończeniu Martwego sadu , chociaż ma się wrażenie, że u Marcina Zakrzewskiego nie zmieniło się praktycznie nic. Ciągle jest sam, chociaż próbował sobie ułożyć życie z kobietą, ale oddanie pracy zwyciężyło pojedynek miłość – zaangażowanie w łapanie morderców . W tej części mamy do czynienia z morderstwami, które na pozór nie mają ze sobą nic wspólnego. Oprócz tego, na strychu wrocławskiej kamienicy odnaleziono ciało kobiety, która nie żyła od wielu już lat. Jak można się już domyślić, w tej części autor postanowił sięgnąć po znacznie cięższą emocjonalną amunicję i w swojej książce stworzył motyw nekrofilii. Br

KRAINA LODU (2013)

USA | ANIMACJA/FAMILIJNY/PRZYGODOWY | 2013 Dzisiaj sięgnę do Oskarowej półki. Jak wiadomo chyba wszystkim, animacja Kraina Lodu zdobyła dwa Oskary. I myślę, że jest godna uwagi i czasu jej poświęconego. Sama jak dotąd bajkę tę oglądałam trzy razy i bardzo ją polubiłam. Uważam, że historia jest przejmująca, poruszająca, a muzyka w niej zawarta dodaje tego wyjątkowego klimatu.