Przejdź do głównej zawartości

JEŚLI TYLKO TY | KLAUDIA BIANEK


Ostatnio całkiem często w moich słuchawkach goszczą powieści Klaudii Bianek, a to dlatego, że jej proza głównie mnie rozluźnia i sprawia mi czytelniczą przyjemność. Tym razem zdecydowałam się na pierwszy tom cyklu Nieobojętność Jeśli tylko ty, który tematycznie różni się od tego, do czego byłam przyzwyczajona w historiach kreowanych przez autorkę. Czytając powyższy tytuł ma się pewność, iż główny bohater jest wzorowany na prawdziwej postaci, o której pewnie każdy z nas słyszał w mniejszym lub większym stopniu.

Kamil Przybora właśnie wyszedł z więzienia po prawie dwudziestu latach odsiadki. Jest aktualnie tematem numer jeden mediów, jednak nie ma zamiaru udzielać nikomu żadnego wywiadu. Woli się schować przed tłumem gapiów i sępów, i zaadoptować do nieznanej mu rzeczywistości. Musi też zebrać siły, bowiem razem ze swoją prawniczką mają jeden cel: wywalczyć odszkodowanie za siedzenie za niewinność.

Agata Targosz jest dziennikarką, która na pozór może wydawać się kobietą z bardzo bogatego domu, a w dodatku pracuje w gazecie, której właścicielem jest jej mąż. Kiedy jednak czytelnik poznaje tę bohaterkę bliżej, dowiaduje się, iż jej życie nie wygląda tak kolorowo jakby się mogło wydawać, a z mężem nie łączy ich zbyt wiele. Jednakże ku wielkiemu zirytowaniu pracowników redakcji, to właśnie Agata dostaje zadanie napisania reportażu o Kamilu Przyborze. Kobieta musi skupić się na tym jednym, bardzo trudnym zadaniu i wzbudzić zaufanie w mężczyźnie, który nie chce z nikim rozmawiać. Być może dopuści do siebie kogoś, kto naprawdę wierzy w jego niewinność, ale czy dziennikarka w ową niewinność byłego więźnia wierzy?

Przybora jest bardzo kruchy, nie zna aktualnego świata, musi się go nauczyć, a nie pozwala mu w tym to, że nie każdy jest zadowolony z jego wyjścia z więzienia. Prawie nie ma nikogo, którego darzyłby zaufaniem, bo oskarżenie o morderstwo sprawiło, że najbliżsi się od niego odwrócili. Agacie doskwiera natomiast pustka, którą jest w stanie wypełnić jej pies i przyjaciel, z którym znają się ze studenckich czasów.

Jeśli tylko ty, to książka o kruchych relacjach, o powolnym budowaniu zaufania i pozorach, które niejednokrotnie bywają łudzące i mylące. To jest najdoroślejsza książka Bianek jaką czytałam, raczej jest już kierowana do starszych czytelniczek. W tej powieści nie znajdziemy szybkiej akcji, raczej całość jest powolna, pełna dylematów głównych bohaterów. To, co mi przeszkadzało, to wieczne powtarzanie przez Agatę tego, że jest z przemocowego domu, że mąż ją zdradza, ale wiele mu zawdzięcza. Jakby jest to istotne do zbudowania postaci, jednak powtarzanie tych informacji tak często, bywało nużące w trakcie lektury, a szkoda.

Moi drodzy, na dniach ma pojawić się tom drugi i ostatni serii Nieobojętność, a ja jestem ciekawa co Klaudia Bianek przygotowała dla swoich bohaterów i tym samym dla czytelników. Ja Wam oczywiście mogę polecić Jeśli tylko ty, jest to książka, którą czyta się szybko, jednocześnie wymaga pełnego skupienia, aby w pełni oddać się tej przejmującej historii.

Komentarze

Zobacz również:

TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY

Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę Adama Kay'a Twoja anatomia . Umieściłam ją nawet w rankingu najlepszych książek ubiegłego roku, ale jakoś umknęło mi to, aby o niej troszkę napisać zarówno tutaj jak i na blogu. Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele , to książka kierowana do młodzieży, jednak sama bardzo wiele ciekawych informacji związanych z naszym organizmem odnotowałam. Jest to pozycja napisana z charakterystyczną dozą humoru Kay'a, a ja owy humor bardzo lubię. Autor w ciekawy i zabawny sposób opisuje działanie poszczególnych narządów w ciele człowieka i rzuca wieloma ciekawostkami z nimi związanymi. Podczas lektury żałowałam troszkę, że sama w czasie nauki biologii w klasach gimnazjalnych czy licealnych nie miałam dostępu do tego typu pozycji. Jak dla mnie jest to super książka do przyswajania wiedzy, bowiem opróc

SCENY EROTYCZNE W KSIĄŻKACH – CZY SĄ ONE W OGÓLE KONIECZNE?

Co? Po co w ogóle taki temat? Nie jestem znawczynią romansideł. Nie jest to nawet mój ulubiony gatunek literacki. Ale wiecie co, wypowiem się. Nie znam się, ale się wypowiem . Bo mogę. Nie da się ukryć, że od kilku lat na rynku wydawniczym pojawił się cały ogrom romansideł, a dokładniej nawet – literatury erotycznej. Kilka z nich przeczytałam i nie mogę zaprzeczyć, że potrafią one zaangażować czytelniczkę i wciągnąć w swój świat. Jednak nie o tym, czy taki typ literatury jest nam potrzebny chciałabym dzisiaj pisać. Podczas czytania książki Falling fast , a wcześniej Jednak mnie kochaj i Tylko bądź przy mnie zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak bardzo przez kilka lat zmienił się sposób opisywania scen erotycznych w książkach, w romansach, w literaturze, która chce nosić miano pięknej. Od kiedy zaczęły pojawiać się erotyki, autorzy (głównie autorki jak mniemam) zaczęli kombinować w swoich małych dziełach z opisami scen zbliżeń między bohaterami. Jest ich za dużo, albo są za obszer

Saga Zmierzch: Przed Świtem, część 2 (2012)

Tytuł: Saga Zmierzch: Przed Świtem, część 2 Premiera: 16 listopada [Polska], 14 listopada [Świat] Gatunek: Horror, Romans Produkcja: USA Reżyseria: Bill Condon Scenariusz: Melissa Rosenberg Obsada: Bella – Kristen Stewart Edward – Robert Pattinson Jacob – Taylor Lautner Renesmee – Mackenzie Foy Alice – Ashley Green Jasper – Jackson Rathborne Esme – Elizabeth Reaser Carlisle – Peter Facinelli Emmet – Kellan Lutz Rose – Nikki Red Charlie – Billy Burke Irina – Maggie Grace Aro Volturi – Michael Sheen Marcus Volturi – Christopher Heyerdahl Cauis – Jamie Campbell Bower Jane – Dakota Fanning Alec – Cameron Bright Nareszcie udało mi się wybrać na film Saga Zmierzch: Przed Świtem. A raczej na drugą część, która jednocześnie kończy przygodę Edwarda i Belli. Akurat jeśli chodzi o Zmierzch, to byłam w kinie tylko na Księżycu w Nowiu i na teraz omawianym filmie. Dlaczego? Bo tak wyszło. Bo na inne części n