Przejdź do głównej zawartości

MARTWY SAD - MIECZYSŁAW GORZKA
Jak dobrze i jak miło rozpoczynać rok od poznania się z twórczością nowego autora. I jak miło, jak ta powieść jest wciągająca i przyjemna, i ciężko jest się od niej oderwać. Prawda jest też taka, że ostatnio zaniedbałam u siebie czytanie kryminałów, a powrót do gatunku zrobiłam sobie w świetnym stylu! Zdaję sobie sprawę z tego, że mamy już prawie kwiecień, ale do napisania tej opinii ociupinkę nie mogłam się zebrać...

Mieczysław Gorzka jest autorem, o którego istnieniu nie wiedziałam aż do końca 2020 roku i był to ogromny błąd. Jego cykl z komisarzem Marcinem Zakrzewskim to jest coś... świetnego. Akurat poznawałam go w wersji audio, a czytany jest przez Filipa Kosiora, a jak się okazuje: duet Gorzka&Kosior, to duet idealny.

Skoro wielkie zachwyty mamy już za sobą, to nadeszła pora na krótką informację o fabule książki Martwy sad. Głównym bohaterem jest komisarz Marcin Zakrzewski, do którego w tej historii dobijają się duchy przeszłości i jest w samym środku kryminalnego śledztwa. Zaczyna pracować nad sprawami sprzed lat, których schemat został odkryty dopiero niedawno, a do którego pasuje tajemnicze zniknięcie jego brata bliźniaka. Zakrzewski zatem rozpoczyna szalony wyścig tropem seryjnego mordercy. Będzie musiał też odwiedzić miejsca z dzieciństwa i na nowo otworzyć mniej lub bardziej zagojone rany.

Oprócz samej kryminalnej zagadki oraz rodzinnej tragedii z dzieciństwa komisarza, dochodzi tutaj do małego romansu, który nie jest pierwszoplanowy, ale zdecydowanie potrzebny i nieco rozluźniający momentami gęstą atmosferę. Marcin Zakrzewski jest bohaterem, którego się lubi. Nie zgrywa się, jest zwyczajnym facetem po czterdziestce, który kocha swoją pracę aż nadto – co jest chyba wspólną cechą prawie wszystkich detektywów i komisarzy z powieści kryminalnych. Gorzka trzyma czytelnika w napięciu i funduje mu rollercoaster wrażeń, od którego człowiek się uzależnia. Sama nie mogłam oderwać się od tego audiobooka i przesłuchałam go praktycznie naraz.

Martwy sad to pierwsza część cyklu Cienie przeszłości. Mam już całość za sobą i po kolei będę Wam pisać o następnych tomach. Mogę Was zdradzić już teraz, że z każdą kolejną książką Gorzki jest po prostu ciekawiej i intensywniej. ;)

Komentarze

Zobacz również:

TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY

Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę Adama Kay'a Twoja anatomia . Umieściłam ją nawet w rankingu najlepszych książek ubiegłego roku, ale jakoś umknęło mi to, aby o niej troszkę napisać zarówno tutaj jak i na blogu. Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele , to książka kierowana do młodzieży, jednak sama bardzo wiele ciekawych informacji związanych z naszym organizmem odnotowałam. Jest to pozycja napisana z charakterystyczną dozą humoru Kay'a, a ja owy humor bardzo lubię. Autor w ciekawy i zabawny sposób opisuje działanie poszczególnych narządów w ciele człowieka i rzuca wieloma ciekawostkami z nimi związanymi. Podczas lektury żałowałam troszkę, że sama w czasie nauki biologii w klasach gimnazjalnych czy licealnych nie miałam dostępu do tego typu pozycji. Jak dla mnie jest to super książka do przyswajania wiedzy, bowiem opróc

ILUZJA | MIECZYSŁAW GORZKA

Czytając książkę Iluzja Mieczysława Gorzki, drugi tom serii Cienie przeszłości , miałam wrażenie, że ta historia się nie kończy. Wiele różnych rzeczy ma miejsce w tym tomie, tak wiele razy główny bohater dochodził do rozwiązania zagadki, że całość się dłużyła, aczkolwiek nie męczyła czytelnika. Po prostu zwrotów akcji jest tutaj cała masa. Akcja powieści toczy się kilka lat po zakończeniu Martwego sadu , chociaż ma się wrażenie, że u Marcina Zakrzewskiego nie zmieniło się praktycznie nic. Ciągle jest sam, chociaż próbował sobie ułożyć życie z kobietą, ale oddanie pracy zwyciężyło pojedynek miłość – zaangażowanie w łapanie morderców . W tej części mamy do czynienia z morderstwami, które na pozór nie mają ze sobą nic wspólnego. Oprócz tego, na strychu wrocławskiej kamienicy odnaleziono ciało kobiety, która nie żyła od wielu już lat. Jak można się już domyślić, w tej części autor postanowił sięgnąć po znacznie cięższą emocjonalną amunicję i w swojej książce stworzył motyw nekrofilii. Br

KRAINA LODU (2013)

USA | ANIMACJA/FAMILIJNY/PRZYGODOWY | 2013 Dzisiaj sięgnę do Oskarowej półki. Jak wiadomo chyba wszystkim, animacja Kraina Lodu zdobyła dwa Oskary. I myślę, że jest godna uwagi i czasu jej poświęconego. Sama jak dotąd bajkę tę oglądałam trzy razy i bardzo ją polubiłam. Uważam, że historia jest przejmująca, poruszająca, a muzyka w niej zawarta dodaje tego wyjątkowego klimatu.