Przejdź do głównej zawartości

BEZE MNIE JESTEŚ NIKIM | JACEK HOŁUB

 
Mam za sobą książkę Niegrzeczne Jacka Hołuba, więc sięgając po jego kolejny tytuł, powinnam wiedzieć z jakim bagażem emocjonalnym zostawi mnie autor po lekturze. Niby tak, ale po Beze mnie jesteś nikim i tak sięgnęłam, jak się okazało, całkiem nieświadoma czekających mnie wrażeń.

Czy była to dobra książka? Oczywiście. Czy poleciłabym ją innym? Jak najbardziej, ale na własną odpowiedzialność. Czy ciągle treść reportażu krąży mi w głowie? Tak, i pewnie długo nie przestanie, tak samo jak jest to w przypadku Niegrzecznych, chociaż minęły ponad dwa lata od przeczytania tej pozycji.

Beze mnie jesteś nikim, to wstrząsający reportaż o przemocy domowej. To kolejna książka o tym, że nie ważne czym się w życiu człowiek zajmuje, czy jest „menelem” czy burmistrzem, może być po prostu uzależniony od przemocy i krzywdzić bliskie sobie osoby. To kolejna taka książka, w której są nowe ludzkie historie, dramaty, o których nie wiemy lub nie chcemy wiedzieć, a rozgrywają się za zamkniętymi drzwiami. Takich historii nie ubywa, one ciągle powstają, lub ktoś dopiero teraz zdecydował się o nich opowiedzieć.

Jacek Hołub kolejny raz wziął na tapet mega trudny temat, ale znowu umiał go rozwinąć w kulturalny i dogłębny sposób. W swojej książce opisuje przemoc zarówno ze strony osoby krzywdzonej jak i oprawcy. Dotarł do osób, które chciały podzielić się swoją historią rzeczowo, bez opisywania całego swojego życia. Ale też rozmawiał z osobami, które zarówno w dzieciństwie jak i w dorosłym życiu miały do czynienia z przemocą przez co mogły jeszcze szerzej opowiedzieć o krzywdzie jaka je spotkała.

W Beze mnie jesteś nikim czytelnik nie znajdzie taniej sensacji, próby zwrócenia uwagi na niełatwy temat, aby w środku natknąć się na pobieżne liźnięcie sprawy. O nie. Hołub przekonuje mnie tym, że próbuje przyjrzeć się sprawie z każdej możliwej strony, szuka luk, gdzie na przykład system nie działa. A jak można przypuszczać, w przypadku przemocy system w wielu miejscach jest dziurawy i bezradny. Kwestii tej nie poprawia fakt, iż ludzie, którzy stoją na czele ochrony obywateli nie posiadają specjalistycznych szkoleń, co jest bardzo przerażające w momencie zagłębienia się w lekturze.

To była bardzo ciężka książka, która bolała mnie w trakcie poznawania kolejnych rozdziałów i ludzkich dramatów. Tak jak wspomniałam wyżej, książkę tę polecam serdecznie osobom, dla których temat przemocy jest w jakikolwiek sposób ciekawy, jednak nie jest to łatwa lektura.

Póki co, nie mam chyba siły psychicznej na to, aby przeczytać Żeby umarło przede mną, bo mogę się domyślać, jaką bombę emocjonalną przygotował dla swoich czytelników autor. Jeśli czytaliście, dajcie koniecznie znać, jestem ciekawa Waszych opinii!

Komentarze

Zobacz również:

TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY

Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę Adama Kay'a Twoja anatomia . Umieściłam ją nawet w rankingu najlepszych książek ubiegłego roku, ale jakoś umknęło mi to, aby o niej troszkę napisać zarówno tutaj jak i na blogu. Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele , to książka kierowana do młodzieży, jednak sama bardzo wiele ciekawych informacji związanych z naszym organizmem odnotowałam. Jest to pozycja napisana z charakterystyczną dozą humoru Kay'a, a ja owy humor bardzo lubię. Autor w ciekawy i zabawny sposób opisuje działanie poszczególnych narządów w ciele człowieka i rzuca wieloma ciekawostkami z nimi związanymi. Podczas lektury żałowałam troszkę, że sama w czasie nauki biologii w klasach gimnazjalnych czy licealnych nie miałam dostępu do tego typu pozycji. Jak dla mnie jest to super książka do przyswajania wiedzy, bowiem opróc

SCENY EROTYCZNE W KSIĄŻKACH – CZY SĄ ONE W OGÓLE KONIECZNE?

Co? Po co w ogóle taki temat? Nie jestem znawczynią romansideł. Nie jest to nawet mój ulubiony gatunek literacki. Ale wiecie co, wypowiem się. Nie znam się, ale się wypowiem . Bo mogę. Nie da się ukryć, że od kilku lat na rynku wydawniczym pojawił się cały ogrom romansideł, a dokładniej nawet – literatury erotycznej. Kilka z nich przeczytałam i nie mogę zaprzeczyć, że potrafią one zaangażować czytelniczkę i wciągnąć w swój świat. Jednak nie o tym, czy taki typ literatury jest nam potrzebny chciałabym dzisiaj pisać. Podczas czytania książki Falling fast , a wcześniej Jednak mnie kochaj i Tylko bądź przy mnie zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak bardzo przez kilka lat zmienił się sposób opisywania scen erotycznych w książkach, w romansach, w literaturze, która chce nosić miano pięknej. Od kiedy zaczęły pojawiać się erotyki, autorzy (głównie autorki jak mniemam) zaczęli kombinować w swoich małych dziełach z opisami scen zbliżeń między bohaterami. Jest ich za dużo, albo są za obszer

Saga Zmierzch: Przed Świtem, część 2 (2012)

Tytuł: Saga Zmierzch: Przed Świtem, część 2 Premiera: 16 listopada [Polska], 14 listopada [Świat] Gatunek: Horror, Romans Produkcja: USA Reżyseria: Bill Condon Scenariusz: Melissa Rosenberg Obsada: Bella – Kristen Stewart Edward – Robert Pattinson Jacob – Taylor Lautner Renesmee – Mackenzie Foy Alice – Ashley Green Jasper – Jackson Rathborne Esme – Elizabeth Reaser Carlisle – Peter Facinelli Emmet – Kellan Lutz Rose – Nikki Red Charlie – Billy Burke Irina – Maggie Grace Aro Volturi – Michael Sheen Marcus Volturi – Christopher Heyerdahl Cauis – Jamie Campbell Bower Jane – Dakota Fanning Alec – Cameron Bright Nareszcie udało mi się wybrać na film Saga Zmierzch: Przed Świtem. A raczej na drugą część, która jednocześnie kończy przygodę Edwarda i Belli. Akurat jeśli chodzi o Zmierzch, to byłam w kinie tylko na Księżycu w Nowiu i na teraz omawianym filmie. Dlaczego? Bo tak wyszło. Bo na inne części n